Pojawia się na skórze, gdy tarczyca jest chora. Nigdy nie lekceważ

14

Niedoczynność lub nadczynność tarczycy to często występujące schorzenie, które atakuje ludzi w różnym wieku. Objawy mogą być niejednoznaczne, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma chorą tarczycę. Okazuje się, że swędzenie i zmiany skórne mogą świadczyć o jej złej kondycji zdrowotnej.

Objawy chorej tarczycy widać na skórze
Objawy chorej tarczycy widać na skórze

Tarczyca to jeden z gruczołów w organizmie człowieka, który wydziela hormony tarczycy sterujące przemianą materii w narządach i tkankach. Typowe objawy niedoczynności tarczycy to zmęczenie, senność, problemy z pamięcią, problemy z prawidłowym wypróżnianiem, zbyt niskie ciśnienie, wolniejsza czynność serca i zwiększenie masy ciała.

Problemy związane z gruczołem tarczowym są widoczne również na skórze. Przy niedoczynności tarczycy skóra staje się blada, zimna i sucha. To efekt wolniejszej przemiany materii. Niedoczynność tarczycy może powodować również pojawienie się obrzęku na dłoniach i powiekach. Kolejnymi niepokojącymi sygnałem jest popękana skóra. Poza tym przy niedoczynności gruczołu tarczowego rany i zadrapania dłużej się goją.

Z kolei u osób cierpiących na nadczynność tarczycy niekiedy występuje gładka i tłusta skóra. Przyczyną tego rodzaju problemów skórnych jest szybszy metabolizm i wzmożona praca gruczołów potowych. Innymi symptomami są różowe rumieńce albo zbrązowienie skóry. Jest to spowodowane nadmierną pigmentacją. Nadczynność tarczycy może objawiać się też swędzeniem całego ciała i pojawieniem się pokrzywki.

Jeżeli zauważysz u siebie tego typu objawy, wówczas powinieneś wykonać badania w celu sprawdzenia poziomu hormonów w organizmie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić