Pojawia się na skórze. Nie ma guza, a jednak rak atakuje komórki

3

Najbardziej charakterystycznym objawem raka piersi jest guz i zgrubienie wyczuwalne pod palcami. Czasem rozwój raka piersi potrafi mieć nietypowe objawy, które często bagatelizujemy.

Rak piersi.
Rak piersi. (Getty Images)

Nietypowe objawy raka piersi

Zaczerwienienie, wysypka i swędzenie skóry może być spowodowane uczuleniem na proszek, za ciasnym biustonoszem albo kontaktowym zapaleniem skóry. Tego typu dolegliwości mogą być również symptomem raka piersi. Jeżeli zauważysz tego rodzaju zmiany na skórze w okolicach biustu lub twoje piersi zaczną puchnąć, najlepiej wykonaj samobadanie i udać się do lekarza.

Pojawienie się ciemnych plamek lub nietypowej wysypki na skórze piersi, to kolejny niepokojący objaw, który należy skonsultować z dermatologiem i ginekologiem. Może to oznaczać rzadką i złośliwą odmianę nowotworu, którą jest rak zapalny piersi. Przy takich objawach konieczne jest wykonanie badań mammograficznych, TK lub PET oraz USG piersi i węzłów chłonnych.

Nabrzmiałe piersi często występują u kobiet będących w ciąży lub oznaczają zbliżającą się miesiączkę. Pełne piersi mogą także sygnalizować rozwój nowotworu. Temu objawowi towarzyszy niekiedy wydzielina z sutka o zabarwieniu żółtym lub czerwonym.

Zmiana kształtu lub barwy sutka u kobiet, które nie spodziewają się potomstwa, może być oznaką nowotworu piersi. Gdy brodawka sutkowa nagle robi się wklęsła, niewykluczone, że w organizmie rozwija się nowotwór piersi.

Rak piersi czasem powoduje zmiany struktury skóry w okolicach biustu. Objawia się to zgrubieniami na dużej powierzchni naskórka. Zdarza się też, że skóra na piersiach przypomina skórkę pomarańczy. Te zniekształcenia powoduje stan zapalny wywołany przez komórki rakowe.

Obrzęk i tkliwość piersi występują u każdej kobiety na początku ciąży, a także w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Tego znaku ostrzegawczego nie wolno lekceważyć, ponieważ czasem oznacza nowotwór piersi.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić