Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Pojawia się na skórze. Ostrzega, że chłoniak zajął organizm

10
Podziel się:

Swędzenie to jeden z najczęściej bagatelizowanych objawów. Chociaż wydaje nam się, że przyczyną może być zwykłe podrażnienie, suchość skóry, niegroźna alergia czy ugryzienie przez owada, to często okazuje się, że świąd jest symptomem poważnych chorób.

Swędzenie to bagatelizowany, ale groźny objaw
Swędzenie to bagatelizowany, ale groźny objaw

Swędzenie skóry – nietypowy objaw wielu poważnych chorób

Swędzenie może oznaczać niedoczynność tarczycy. Przy tym schorzeniu skóra jest bardziej podatna na łuszczenie i wysuszenie. Osoby z chorą tarczycą najczęściej skarżą się na świąd w okolicach łokci i kolan. Jeśli poza swędzeniem, odczuwamy senność, jest nam zimno nawet w gorące dni, mamy problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała i wypadają nam włosy to najprawdopodobniej mamy do czynienia z niedoborem hormonów tarczycy. W tej sytuacji jak najszybciej należy umówić się na wizytę u endokrynologa.

Uporczywe swędzenie, szczególnie gdy jest odczuwane na łydkach i przedramionach, może świadczyć o zapaleniu wątroby wywołane wirusem. Z kolei dokuczliwy świąd pojawiający na dłoniach i stopach nierzadko jest symptomem chorób wątroby, które są związane z cholestazą.

Napadowe swędzenie łydek i kostek to objaw, który powinien nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z chirurgiem naczyniowym. Przewlekła niewydolność żylna jest spowodowane uszkodzeniem żył, które transportują krew do serca z kończyn dolnych. Wówczas prawidłowa praca żył jest zaburzona, a krew cofa się i rozciąga naczynia krwionośne. Stąd bierze się uczucie swędzenia.

Osobom borykającym się z cukrzycą, także zdarzają się problemy skórne, takie jak przesuszenie, pękanie, wolniejsze gojenie się ran i swędzenie. Świąd występujący na kończynach, któremu towarzyszy suchość w ustach, nadmierne uczucie pragnienia i zmęczenie może sygnalizować nieprawidłowe stężenie cukru we krwi i problem z produkcją odpowiedniej ilości insuliny.

Nawracające swędzenie skóry w niektórych przypadkach jest objawem niewydolności nerek. Poza świądem u chorego pojawia się opuchlizna na twarzy i kostkach, wahania ciśnienia krwi, nadmierne pragnienie oraz zbyt częste oddawanie moczu, który ma nienaturalnie ciemną barwę. Swędzenie pojawia się często w zaawansowanym stadium choroby.

Uporczywy świąd trwający dłużej niż 6 tygodni może oznaczać rozwój choroby nowotworowej. Objaw niekiedy występuje u pacjentów z chłoniakiem Hodkinga, chłoniakiem nieziarniczym, białaczką, ziarnicą złośliwą, szpiczakiem mnogim i zespołem mielodysplastycznym. Swędzenie czasem oznacza zachorowanie na raka jelita grubego, płuc, żołądka lub piersi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
emerytka
rok temu
Zaszczepiłam się i dopiero po szczepieniu zaczęło mnie swędzieć .Jeszcze po 4 m-cach mam od szczepienia mam pokrzywkę
Choroby choro...
rok temu
Tz. Jak coś cię swędzi to nie myj tylko podrap i po kłopocie
Smutna
rok temu
To prawda, że swędzenie jest objawem choroby . Mój mąż kilka dobrych miesięcy drapał się w okolicach intymnych i na nogach. Niestety okazało się że to chłonniak był już bardzo duży jednak udało mu się z tego wyjść i nie było innych objawów! 😟
rewelacje
rok temu
czyli w zasadzie swędzi wszystko od wszystkiego. Rewelacyjne rozpoznanie. Dodatkowo wg autora żyły transportują krew do kończyn dolnych OMG.
RTG
rok temu
Po pierwsze Hodkina a nie Hodkinga. Po drugie Chłoniak Hodkina i ziarnica złośliwa to to samo.
tlen
rok temu
NIE DRAPAC PRZY ODBYCIE
Kpiny z facet...
rok temu
W tej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ... Znaczy się ... poczekać kilkanaście miesięcy ... może kilka lat ...
Mbiomag
rok temu
I uwaga , nie drapać się , wziąć szczepionkę.
prąć
rok temu
a jak jaja swędzą to co o za choroba?
Wviiilos
rok temu
a glutation? dla mnie Biotad plus to number1
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić