Pojawia się na skórze. Ostrzega, że chłoniak zajął organizm

22

Swędzenie to jeden z najczęściej bagatelizowanych objawów. Chociaż wydaje nam się, że przyczyną może być zwykłe podrażnienie, suchość skóry, niegroźna alergia czy ugryzienie przez owada, to często okazuje się, że świąd jest symptomem poważnych chorób.

Swędzenie to bagatelizowany, ale groźny objaw
Swędzenie to bagatelizowany, ale groźny objaw

Swędzenie skóry – nietypowy objaw wielu poważnych chorób

Swędzenie może oznaczać niedoczynność tarczycy. Przy tym schorzeniu skóra jest bardziej podatna na łuszczenie i wysuszenie. Osoby z chorą tarczycą najczęściej skarżą się na świąd w okolicach łokci i kolan. Jeśli poza swędzeniem, odczuwamy senność, jest nam zimno nawet w gorące dni, mamy problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała i wypadają nam włosy to najprawdopodobniej mamy do czynienia z niedoborem hormonów tarczycy. W tej sytuacji jak najszybciej należy umówić się na wizytę u endokrynologa.

Uporczywe swędzenie, szczególnie gdy jest odczuwane na łydkach i przedramionach, może świadczyć o zapaleniu wątroby wywołane wirusem. Z kolei dokuczliwy świąd pojawiający na dłoniach i stopach nierzadko jest symptomem chorób wątroby, które są związane z cholestazą.

Napadowe swędzenie łydek i kostek to objaw, który powinien nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z chirurgiem naczyniowym. Przewlekła niewydolność żylna jest spowodowane uszkodzeniem żył, które transportują krew do serca z kończyn dolnych. Wówczas prawidłowa praca żył jest zaburzona, a krew cofa się i rozciąga naczynia krwionośne. Stąd bierze się uczucie swędzenia.

Osobom borykającym się z cukrzycą, także zdarzają się problemy skórne, takie jak przesuszenie, pękanie, wolniejsze gojenie się ran i swędzenie. Świąd występujący na kończynach, któremu towarzyszy suchość w ustach, nadmierne uczucie pragnienia i zmęczenie może sygnalizować nieprawidłowe stężenie cukru we krwi i problem z produkcją odpowiedniej ilości insuliny.

Nawracające swędzenie skóry w niektórych przypadkach jest objawem niewydolności nerek. Poza świądem u chorego pojawia się opuchlizna na twarzy i kostkach, wahania ciśnienia krwi, nadmierne pragnienie oraz zbyt częste oddawanie moczu, który ma nienaturalnie ciemną barwę. Swędzenie pojawia się często w zaawansowanym stadium choroby.

Uporczywy świąd trwający dłużej niż 6 tygodni może oznaczać rozwój choroby nowotworowej. Objaw niekiedy występuje u pacjentów z chłoniakiem Hodkinga, chłoniakiem nieziarniczym, białaczką, ziarnicą złośliwą, szpiczakiem mnogim i zespołem mielodysplastycznym. Swędzenie czasem oznacza zachorowanie na raka jelita grubego, płuc, żołądka lub piersi.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić