Pojawia się na szyi. To znak, że rak atakuje organizm

71

Objawy poważnych schorzeń mogą być widoczne nie tylko na naszych dłoniach czy stopach. Okazuje się, że również wygląd naszej szyi może informować nas o stanie naszego zdrowia. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Pojawia się na szyi. To znak, że rak atakuje organizm
(Getty Images)

Wygląd szyi

Gdy na twojej szyi pojawi się widoczna żyła, to znak, że możesz mieć problemy z układem krążenia. Objaw ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem, by wykluczyć nadciśnienie oraz choroby krążeniowo-oddechowe. Uważać na ten symptom powinni zwłaszcza palacze.

Węzły chłonne

Powiększone węzły chłonne nie zawsze są objawem poważnego schorzenia, ale w niektórych przypadkach mogą wskazywać na infekcję wirusa brodawczaka ludzkiego.

Co ważne, świadczą o tym, że nasz układ odpornościowy walczy z chorobą. Powiększone węzły chłonne pojawiają się również w przebiegu nowotworów głowy i szyi, mogą być też objawem AIDS. Ten symptom warto skonsultować ze specjalistą.

"Gruba" szyja

Innym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest obrzęk szyi. Często pojawia się, gdy tarczyca przestaje działać na pełnych obrotach. Odpowiednią diagnozę w tym przypadku powinien postawić endokrynolog, zwłaszcza gdy opuchliźnie towarzyszy też chrypka czy nagła zmiana barwy głosu.

Oglądając swoją szyję, zwróć też uwagę, czy nie ma na niej wyczuwalnych guzków. Powstają, gdy układ immunologiczny próbuje zwalczyć stan zapalny toczący się w organizmie. Guzki mogą być następstwem rozwoju próchnicy w zębach.

Eksperci zalecają też, by nie bagatelizować obwodu naszej szyi. Według naukowców z Instytutu Framingham Heart Study w Stanach Zjednoczonych prawidłowy obwód szyi dla kobiet to 34,2 cm, a dla mężczyzn to 40,5 cm. Każde 3 cm więcej w obwodzie u osób, które nie cierpią na nadwagę czy otyłość, to ostrzeżenie, które może wskazywać na większe ryzyko rozwoju chorób serca.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić