Pojawia się na twarzy. Objaw jednego z najgroźniejszych nowotworów

135

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących i najbardziej złośliwych nowotworów. Jego najbardziej charakterystyczne objawy to kaszel, duszności i plucie krwią. Według ekspertów innym objawem nowotworu płuc może być również spuchnięta twarz.

Opuchlizna na twarzy może być objawem raka płuc
Opuchlizna na twarzy może być objawem raka płuc (Getty Images)

Według statystyk co roku 21. tys mieszkańców naszego kraju zapada na nowotwór płuc. Z kolei w Wielkiej Brytanii choroba atakuje każdego roku około 47 tys. osób.

Wyraźne symptomy występują dopiero w zaawansowanym stadium nowotworu. Onkolodzy podkreślają, że nawet jeśli choroba wcześnie zaatakuje organizm, to jej symptomy często są niewidoczne.

Jak się okazuje, pierwsze objawy raka płuc mogą pojawić się na twarzy. Jak twierdzą specjaliści, większość osób jest przekonana, że obrzęk twarzy oznacza reakcję alergiczną. Jednak w niektórych przypadkach jest to symptom świadczący o rozwoju podstępnego nowotworu. Żyła główna znajduje się w okolicach klatki piersiowej, transportuje krew od górnej części ciała do serca. Niedrożność żyły głównej może powodować opuchliznę na twarzy.

Nieprawidłowy przepływ krwi, często jest spowodowany właśnie nowotworem płuc. Wówczas rak płuc uciska żyłę albo rozprzestrzenia się na znajdujące się w pobliżu węzły chłonne. Wtedy pojawia się mało charakterystyczny objaw śmiertelnej choroby.

Widocznym i tak często bagatelizowanym objawem tego stanu jest właśnie opuchlizna, którą wiele osób bagatelizuje. Eksperci ostrzegają, że obrzęk występuje nie tylko na twarzy, ale może pojawić się również na szyi.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić