Pojawia się nad ranem. Ostrzega przed zawałem serca

418

Niezdiagnozowana choroba wieńcowa może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym do śmiertelnie niebezpiecznego zawału mięśnia sercowego. Ważne, by nie lekceważyć żadnych objawów i na czas rozpocząć odpowiednie leczenie. Tylko w ten sposób możemy uniknąć tragedii.

Objawy chorego serca
Objawy chorego serca (Getty Images)

Objawy choroby wieńcowej. Na co zwrócić uwagę?

Choroba wieńcowa to inaczej choroba niedokrwienna serca. Jest powodowana przez zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnic wieńcowych.

Najczęściej objawia się bólem, specyficznym uciskiem czy pieczeniem w klatce piersiowej. Chorzy odczuwają również drętwienie. Niestety nie są to jedyne symptomy choroby wieńcowej, chociaż na pewno najbardziej charakterystyczne. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ból może promieniować na inne części ciała, np. do szczęki czy pleców. To powoduje, że nie wiążemy go z chorobą serca.

Kolejne objawy to kołatanie serca i duszności. Te dolegliwości często pojawiają się nad ranem. Pacjenci mogą się skarżyć na problemy ze złapaniem tchu.

To jednak nie koniec. Choroba wieńcowa może powodować uczucie podobne do tego towarzyszącego zgadze. Z tym że zgaga ustępuje po wypiciu napoju o zasadowym odczynie. Przy chorobie wieńcowej pieczenia za mostkiem pozbędziemy się dopiero po zażyciu pod język nitrogliceryny.

Do nietypowych objawów choroby niedokrwiennej serca zaliczamy też nudności oraz zawroty głowy. Mogą pojawić się również ucisk i ból brzucha.

Jeśli zauważyłeś u siebie podobne dolegliwości, warto skonsultować swój stan zdrowia z kardiologiem. Tylko przeprowadzenie odpowiednich badań może wykluczyć bądź potwierdzić chorobę wieńcową.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić