Kamil S. Sikora| 

Pojawia się przy przerzutach rakowych. Najczęściej po wstaniu z łóżka

35

Ból może mieć wiele przyczyn, dlatego nigdy nie wolno go ignorować. W przypadku, gdy bez wyraźnej przyczyny zaczynają boleć nas plecy i objaw ten utrzymuje się ponad miesiąc, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Sprawdź, o jakich schorzeniach może nas informować.

Pojawia się przy przerzutach rakowych. Najczęściej po wstaniu z łóżka
Ból pleców może ostrzegać o raku (PixelsEffect)

Wyróżniamy ból pleców pochodzenia kręgosłupowego i pozakręgosłupowego. W pierwszym przypadku ból nasila się w trakcie poruszania się lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, a ustępuje, gdy odpoczywamy. To wyraźny znak, że nasz kręgosłup jest przeciążony.

Gdy ból pojawia się w trakcie wypróżniania, kaszlu czy kichania, być może masz do czynienia z kompresyjnym złamaniem kręgów. Ból pleców w połączeniu z mrowieniem w kończynach, taki, który nasila się podczas skłonu w przód, to objaw przepukliny kręgosłupa. Z kolei, gdy promieniuje aż do pośladków, może wskazywać na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

Pojawia się przy przerzutach rakowych. Najczęściej po wstaniu z łóżka

Do innych przyczyn kręgosłupowego bólu pleców, który pojawia się już z rana, po wstaniu z łóżka, zaliczamy guzy pierwotne kręgosłupa, guzy będące następstwem przerzutów raka piersi lub prostaty, zapalenie szpiku kostnego czy pierwotne guzy rdzenia kręgowego.

Pozakręgosłupowy ból pleców nie staje się silniejszy w czasie poruszania się, ale jego przyczyny mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. U kobiet może wskazywać na raka jajników. Może być też objawem zapalenia trzustki, zapalenia woreczka żółciowego, zapalenia prostaty, guza aorty brzusznej, rozwarstwienia tętnicy szyjnej i kręgowej czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Ból pozakręgosłupowy to również symptom wskazujący na ostre zapalenie opon mózgowych lub półpasiec.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić