Pojawia się w nocy. Gdy go doświadczysz, biegiem do onkologa

20

Rak kości to podstępna choroba, która późno daje o sobie znać. Może wystąpić samoistnie, albo być wynikiem przerzutów z innych narządów. Jakie są objawy nowotworu kości i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z objawów raka kości jest ból w stawach
Jednym z objawów raka kości jest ból w stawach (Getty Images)

Jakie są objawy nowotworu kości?

Objawy raka kości bardzo często trudno rozpoznać, ponieważ długo nie dają o sobie znać. Zależą też od konkretnego typu nowotworu oraz tego, czy jest on pierwotnym guzem, czy efektem przerzutu. Na co zwrócić szczególną uwagę, by szybko móc zdiagnozować raka kości?

● Niepokój może wzbudzać charakterystyczny ból w stawach pojawiający się najczęściej w nocy, który bywa mylony z reumatyzmem,
● Na kończynach może pojawić się guz lub obrzęk,
● Pojawiają się: stan gorączkowy, przykurcze, rozwijający się stan zapalny oraz zmniejszenie sprawności kończyny ze zmianą nowotworową,
● Może wystąpić również szybka utrata masy ciała oraz niedokrwistość,
● W zaawansowanym stadium choroby może dojść do złamań kończyn.

Przyczyny raka kości

Do przyczyn rozwoju pierwotnego raka kości zalicza się głównie czynniki czy predyspozycje genetyczne, choroby układu kostnego, a także narażenie na promieniowanie jonizujące. Najczęściej jednak rak kości jest wynikiem przerzutów z innego narządu.

Diagnostyka

W celu wykrycia nowotworu kości wykonuje się przede wszystkim badanie RTG obszaru, w którym pojawiły się niepokojące objawy. Dodatkowo można przeprowadzić również badanie PET, czyli pozytonową elektronografię transmisyjną. Badanie pozwala stwierdzić obecność zmian w kościach. Często wykonywane są także: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy scyntygrafia kości.

Leczenie

Łagodne zmiany nowotworowe kości najczęściej leczy się chirurgicznie. Niektóre typy nowotworu kości takie jak np. mięsaki są leczone chemioterapią i radioterapią, dopiero później wykonuje się resekcję chirurgiczną. Niestety nie ma żadnego leku, który mógłby zahamować postępującą chorobę.

Warto pamiętać, że w przypadku każdego nowotworu ważne jest obserwowanie objawów i konsultowanie ich z lekarzem jak najwcześniej. Im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na wyleczenie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić