Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Pojawia się w nocy. Gdy go doświadczysz, biegiem do onkologa

10
Podziel się:

Rak kości to podstępna choroba, która późno daje o sobie znać. Może wystąpić samoistnie, albo być wynikiem przerzutów z innych narządów. Jakie są objawy nowotworu kości i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z objawów raka kości jest ból w stawach
Jednym z objawów raka kości jest ból w stawach (Getty Images)

Jakie są objawy nowotworu kości?

Objawy raka kości bardzo często trudno rozpoznać, ponieważ długo nie dają o sobie znać. Zależą też od konkretnego typu nowotworu oraz tego, czy jest on pierwotnym guzem, czy efektem przerzutu. Na co zwrócić szczególną uwagę, by szybko móc zdiagnozować raka kości?

● Niepokój może wzbudzać charakterystyczny ból w stawach pojawiający się najczęściej w nocy, który bywa mylony z reumatyzmem,
● Na kończynach może pojawić się guz lub obrzęk,
● Pojawiają się: stan gorączkowy, przykurcze, rozwijający się stan zapalny oraz zmniejszenie sprawności kończyny ze zmianą nowotworową,
● Może wystąpić również szybka utrata masy ciała oraz niedokrwistość,
● W zaawansowanym stadium choroby może dojść do złamań kończyn.

Przyczyny raka kości

Do przyczyn rozwoju pierwotnego raka kości zalicza się głównie czynniki czy predyspozycje genetyczne, choroby układu kostnego, a także narażenie na promieniowanie jonizujące. Najczęściej jednak rak kości jest wynikiem przerzutów z innego narządu.

Diagnostyka

W celu wykrycia nowotworu kości wykonuje się przede wszystkim badanie RTG obszaru, w którym pojawiły się niepokojące objawy. Dodatkowo można przeprowadzić również badanie PET, czyli pozytonową elektronografię transmisyjną. Badanie pozwala stwierdzić obecność zmian w kościach. Często wykonywane są także: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy scyntygrafia kości.

Leczenie

Łagodne zmiany nowotworowe kości najczęściej leczy się chirurgicznie. Niektóre typy nowotworu kości takie jak np. mięsaki są leczone chemioterapią i radioterapią, dopiero później wykonuje się resekcję chirurgiczną. Niestety nie ma żadnego leku, który mógłby zahamować postępującą chorobę.

Warto pamiętać, że w przypadku każdego nowotworu ważne jest obserwowanie objawów i konsultowanie ich z lekarzem jak najwcześniej. Im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na wyleczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Assi
2 lata temu
Mój tata zmarł na raka miał tylko 48l za późno zdiagnozowany z przerzutami na mózg i błąd lekarzy pozostawiając 7 dzieci. Potem moja siostra 41l półtora roku temu zmarła na raka. Za późno zdiagnozowano u niej raka piersi, które spowodowały przeżuty na mózg. Cztery guzy które były nieoperacyjne pozostawiając 3 dzieci którymi opiekuje się moja mama. Więc uważam, że to nie jest tylko straszenie. Jeśli ktoś nie stracił bliskiej osoby przez nowotwór to tego i tak nie zrozumie. Trzeba się badać i chodzić na kontrole. Ja do genetyka czekam trzeci rok i nie zamierzam rezygnować, mam w tym roku.
Cynik
2 lata temu
Szybko do onkologa przjmuje często jak dentysta! hihihi
hyf
2 lata temu
nie pomyliliście sie, to nie sa przypadkiem objawy covid?!
ObjawyCovid.p...
2 lata temu
Pomóż lekarzom zrozumieć COVID-19. Jeśli przechorowałeś/aś tę chorobę wypełnij 3-minutową anonimową ankietę na objawycovid(kropka)pl aby pomóc naukowcom z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozpoznawać jej objawy i lepiej leczyć pacjentów.
Młody Limahl
2 lata temu
Jak biegiem ?! Online !
pakiet badań
2 lata temu
Czytam te wszystkie medyczne porady i mam wszystkie objawy więc chyba jestem bardzo chora. Napiszcie proszę gdzie mogę szybko dostać się do lekarza żeby wykonać wszystkie profilaktyczne badania na NFZ.
Aneta
2 lata temu
Wszędzie straszą tymi rakami, warto się badać ale nie bać.. Jednak ja bym się zainteresowała innym tematem. Powiedzcie mi dlaczego usunęli zewsząd ten film z pielęgniarkami które zaczęły mówić całą prawdę o tym koronawirusie? To masakra co one tam powiedziały.. Jak ktoś chce zobaczyć można wpisać w google jesiputka. Ktoś to udostępnił ciekawe tylko na jak długo..
Czytający
2 lata temu
Oczywiście! Jak tylko mnie coś zaboli, to pędzę do onkologa!!! Przyjmie mnie za dwa lata.
,proszęopomoc
2 lata temu
., ,Mam na imię Ola.., Jestem samotną mamą, zanim opowiem ,..chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób.,Bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko ... Jednak już nie wiem co robić.. Nie Mam Już Wyjścia., Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem. .,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii.. Zostałam Bez Środków do Życia...Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dnie., Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie..Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,. Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach,. na nic się to nie zdało,. Jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś ..,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,Wtedy zdałam sobie sprawę, że jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady..Jestem zdrowa, ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić.Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji.Pracowałam,,,. starczało na mieszkanie i skromne życie..Synek Nigdy nie chodził Głodny...,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,.Ta sytuacja Mnie Przerasta,, Jestem Załamana.Czuję, że zawodzę jako Matka. Jeśli Jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc., będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,, Życzę Wszystkim udanego środowego popołudnia..Ola z Torunia, SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7. ,, '.
Lekarze z o2
2 lata temu
Sami specjaliści od zdrowia na tym portalu. Co chwilę sobie zaprzeczacie niektórymi artykułami i straszycie ludzi którzy to łykają. Jakbym miał w to wszystko wierzyć to patrząc po tych niektórych "medycznych" wypocinach nie powinienem już żyć od dawna...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić