Promieniotwórczy produkt dostępny w każdym supermarkecie. Lepiej uważaj

43

Chociaż większości z nas promieniowanie radioaktywne kojarzy się wyłącznie z Czarnobylem, to okazuje się, że produkty, które wykazują działanie promieniotwórcze możemy znaleźć w każdym supermarkecie. Zaskoczony? Wśród tych najbardziej promieniotwórczych naukowcy wymieniają orzechy brazylijskie.

Promieniotwórczy produkt dostępny w każdym supermarkecie. Lepiej uważaj
(Getty Images)

Są cennym źródłem selenu. To bardzo ważny pierwiastek, gdyż wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Znajdziemy w nich również magnez wspierający układ nerwowy oraz wzmacniający kości wapń. To jednak nie wszystko. Orzechy brazylijskie zawierają potas, witaminę E oraz kwas foliowy. Wspomagają pracę mózgu, obniżają ciśnienie krwi, a nawet poprawiają jakość nasienia u mężczyzn, zwiększając szybkość poruszania się plemników.

Orzechy brazylijskie są bardzo kaloryczne. 100 g orzechów brazylijskich zawiera aż 659 kalorii. To jednak nie wszystko. Niewiele osób wie, że ta smaczna przekąska, to jeden z najbardziej promieniotwórczych produktów spożywczych, jakie możemy kupić.

Korzenie drzew, z których zbierane są orzechy brazylijskie pochłaniają z gleby duże ilości radu i baru. Niewielkie ilości orzechów brazylijskich w naszej diecie nie będą groźne, ale należy pamiętać, że stężenie baru i radu w tym przysmaku może sięgać nawet 0,3 proc.

Dodatkowo cząsteczki organiczne, z których składa się żywność zawierają też węgiel. Naturalnie występuje on jako mieszanina izotopów w tym radioaktywnego izotopu C14. Po za tym większość produktów zawiera też potas, który również ma izotopy radioaktywne. Aby jednak uzyskać aktywność potasu z orzechów brazylijskich, trzeba zjeść 24545 kg tych orzechów w ciągu jednego dnia.

Co jeszcze możemy znaleźć na liście najbardziej promieniotwórczych produktów spożywczych? Naukowcy wymieniają również fasolę odmiany Lima, banany, ziemniaki, marchew czy piwo.

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić