o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KKG
|

Promieniotwórczy produkt dostępny w każdym supermarkecie. Lepiej uważaj

21
Podziel się

Chociaż większości z nas promieniowanie radioaktywne kojarzy się wyłącznie z Czarnobylem, to okazuje się, że produkty, które wykazują działanie promieniotwórcze możemy znaleźć w każdym supermarkecie. Zaskoczony? Wśród tych najbardziej promieniotwórczych naukowcy wymieniają orzechy brazylijskie.

Promieniotwórczy produkt dostępny w każdym supermarkecie. Lepiej uważaj
(Getty Images)
bDyJhnbF

Są cennym źródłem selenu. To bardzo ważny pierwiastek, gdyż wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Znajdziemy w nich również magnez wspierający układ nerwowy oraz wzmacniający kości wapń. To jednak nie wszystko. Orzechy brazylijskie zawierają potas, witaminę E oraz kwas foliowy. Wspomagają pracę mózgu, obniżają ciśnienie krwi, a nawet poprawiają jakość nasienia u mężczyzn, zwiększając szybkość poruszania się plemników.

Orzechy brazylijskie są bardzo kaloryczne. 100 g orzechów brazylijskich zawiera aż 659 kalorii. To jednak nie wszystko. Niewiele osób wie, że ta smaczna przekąska, to jeden z najbardziej promieniotwórczych produktów spożywczych, jakie możemy kupić.

bDyJhnbH

Korzenie drzew, z których zbierane są orzechy brazylijskie pochłaniają z gleby duże ilości radu i baru. Niewielkie ilości orzechów brazylijskich w naszej diecie nie będą groźne, ale należy pamiętać, że stężenie baru i radu w tym przysmaku może sięgać nawet 0,3 proc.

Dodatkowo cząsteczki organiczne, z których składa się żywność zawierają też węgiel. Naturalnie występuje on jako mieszanina izotopów w tym radioaktywnego izotopu C14. Po za tym większość produktów zawiera też potas, który również ma izotopy radioaktywne. Aby jednak uzyskać aktywność potasu z orzechów brazylijskich, trzeba zjeść 24545 kg tych orzechów w ciągu jednego dnia.

bDyJhnbN

Co jeszcze możemy znaleźć na liście najbardziej promieniotwórczych produktów spożywczych? Naukowcy wymieniają również fasolę odmiany Lima, banany, ziemniaki, marchew czy piwo.

bDyJhnci
KOMENTARZE
(21)
Faaaz
1 tyg. temu
Parę lat temu, dowiedziawszy się o tej "rewelacji", kupiłem te orzechy i obmierzyłem je posiadanymi, trzeba wojskowymi rentegenoradiometrami wojskowymi, konkretnie DP-66M oraz dwoma DP-75, które to kupiłem na wyprzedażach wojskowych za psi grosz i doprowadziłem do porządku, choć te DP-75 okazały się całkowicie nowe, wypchnięte z tak zwanych wojskowych ZN-ów, wymagały trywialnie prostych napraw. No i okazało się, że na najczulszym zakresie, tj. 0,5 mR/h (500 mikrorentgenów na godzinę), czyli taki zakresie, którym można mierzyć z powodzeniem nie tylko promieniowanie tła, ale i tarczycy czy kości, czy tam u kogoś nie zostały jakieś pamiątki po słynnym, kwietniowym deszczyku z 1986, niosącym cały wachlarz izotopów z Czarnobyla, okazało się, że te orzeszki, rzeczywiście, wykazywały "aktywność", ale na poziomie rzędu góra 1/5 skali, czyli maksymalnie do 0,1 mR/h (100 mikrorentgenów na godzinę), co jest tak śmiesznie pomijalnym poziomem radioaktywności, że nie tylko nie ma co się nim przejmować, ale nawet nie ma co się nim interesować. W naszym kraju w wielu miejscach, zwłaszcza w górach, zmierzy się znacznie wyższe aktywności, zwłaszcza na granicy z Czechami, w okolicach Kłodzka, w Górach Złotych, gdzie niedaleko, po stronie czeskiej, była wiele lat kopalnia złóż uranu, gdzie wydobywano wiele tych związków, chociażby autunit, bekerelit, betauranofan, coffinit, czerń uranowa, fourmarieryt, metaautunit, metanovacekit, metatorbernit, metatujamunit, metauranospinit, metazeuneryt, novacekit, torbernit, trogeryt, tujamunit, uraninit, uranofan, uranospinit, wolsendorfit i zeuneryt. Więc, konkludując, żrycie te orzechy na zdrowie, bo są doskonałym źródłem wielu związków, a zwłaszcza deficytowego selenu, a będzie wam lepiej i zdrowiej.
Brazyl
1 tyg. temu
Oczernianie tych orzechów to jest antybrazylijski spisek! Sknadal!
heh
1 tyg. temu
Co pani KKG ma na myśli? Co to jest aktywność potasu z orzechów?! Weźcie kogoś, kto rozumie, o czym pisze! "Aby jednak uzyskać aktywność potasu z orzechów brazylijskich, trzeba zjeść 24545 kg tych orzechów w ciągu jednego dnia."
bDyJhncj
ks Henryk
1 tyg. temu
no i super, ja żyję dzięki promieniowaniu orzechów.
Marek
1 tyg. temu
Zawsze ale to Zawsze jest odwrotnie niż tu piszą. Zaczynam jeść te orzeszki na potęgę pewnie są mega zdrowe i chcą nas przestraszyć!
Najnowsze komentarze (21)
O!O
2 dni temu
Po tych orzechach dobrze staje 😜
O!O
2 dni temu
W Brazylii jest plaża z promieniotwórczym piaskiem i ludzie tam specjalnie jeżdżą, żeby w tym piasku poleżeć dla zdrowia. Jest to jedno z najbardziej promieniotwórczych miejsc na Ziemi. Promieniowanie jest tam większe jak w Czarnobylu. Polscy naukowcy, zaczęli też leczyć chorych na COVID, przy pomocy aparatury do radioterapii nowotworów.
mały
5 dni temu
Ech wiele produktów, jarzyn, owoców jest napromieniowanych czy to naturalnie czy sztucznie w celach konserwacyjnych. Jednak są to niewielkie dawki letalne które w skali roku są nieznaczne. Więcej dostajemy z promieniowania gleby czy z kosmosu czy podczas prześwietlenia. Jednak i one skumulowane znajdują się w bezpiecznej dla człowieka granicy. Nie ma co panikować promieniowanie było jest i będzie gdyż towarzyszy nam od zarania dziejów. Nie ma co czytać tych rewelacji na tym portalu.
Jeden z wielu
1 tyg. temu
Odłączyć zasilanie hejterskim artykułom. Straszenie społeczeństwa CDN: orzechy zabójcy, III fala covidu, bestia ze wschodu koniec świata się zbliża i w powietrzu wisi III a może IV wojna światowa. Co do ku...... nędzy dzieje się z medjami ktoś im płaci za straszenie ludzi? Państwo z bliskiego wschodu?
andrzey
1 tyg. temu
i pewnie trzeba zjeść tonę bananów i ziemniaków a wszystko popić kubikiem browaru żeby świecić
Marek
1 tyg. temu
Zawsze ale to Zawsze jest odwrotnie niż tu piszą. Zaczynam jeść te orzeszki na potęgę pewnie są mega zdrowe i chcą nas przestraszyć!
Abp
1 tyg. temu
Ja zjadam dwa razy tyle!
APELUJEMY
1 tyg. temu
Julia Widera, Wiktorek Kruszyński , Filip Łukaszuk potrzebują naszej pomocy. Czas zbiórki pieniędzy dobiega końca. My jesteśmy jedyną nadzieją na uratowanie im życia. Pomóżmy, dobro powraca. ( inf. Siepomaga,)
bDyJhncb
jury
1 tyg. temu
Weź licznik Geigera i przejdź się po większości sklepów - meble z czarnobylskich lasów też świecą
sorry
1 tyg. temu
0,3 % substancji promieniotwórczej wynosi wagowo 0,3 grama na 10 dk gramów tych orzechów-jakby ktoś zeżarł tyle orzechów to przy tym stężeniu swiecił by jak choinka-cos ktÓś usłyszał i nie bardzo pojął
Andrzej
1 tyg. temu
Ale dostał po "tylnej twarzy". hihihi
Martini
1 tyg. temu
Nie macie już o czym pisać, jejku..
wert
1 tyg. temu
Tylko pytanie czy promieniowanie nie jest wyrazane w mikrosiwiertach na godzine?
granit
1 tyg. temu
Granitowa posadzka bardziej promieniuje.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić