JKM| 
aktualizacja 

Test na raka płuc. Możesz go wykonać w domu

215

Rak płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Niestety, jest również bardzo podstępny, gdyż przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu i nie dawać żadnych objawów. Istnieje jednak prosty test, który powinien nas skłonić do wizyty u pulmonologa.

Test na raka płuc. Możesz go wykonać w domu
(Facebook)

"Schamroth window test" to test, który każdy z nas może wykonać samodzielnie w domu. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wiedzy. Wystarczy zetknąć ze sobą paznokcie palców wskazujących.

Przestrzeń nad nimi powinna układać się w kształt rombu. Jeśli jednak tak nie jest, to może to oznaczać, że mamy tzw. palce pałeczkowate. To jeden z pierwszych objawów nowotworu płuc.

Groźne objawy nowotworu. Jeżeli masz ten objaw, wybierz się do lekarza

Gdy w ciele rozwija się nowotwór, dłonie ulegają zmianie. I chociaż lekarze nie są do końca pewni, dlaczego zmiany nowotworowe wpływają na kształt paznokci, to dane z brytyjskiej organizacji Cancer Research sugerują, że aż 35 proc. osób chorujących na raka płuc cierpi na palce pałeczkowate.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii test ten wykonywany jest u pacjentów, którzy znajdują się w grupie ryzyka nowotworu płuc. Ty również możesz przeprowadzić do w domu. Jest bowiem niezwykle prosty.

Rak płuc. Nie ignoruj tych objawów

Warto wiedzieć, że oprócz typowych objawów raka płuc, takich jak kaszel, krwioplucie czy kłopoty z oddychaniem, symptomy raka płuc mogą być również widoczne na skórze. Objawem rozwijającego się nowotworu może być żółtawe zabarwienie skóry i białka oka – wtedy rak płuc dał przerzuty do wątroby. Również przewlekły świąd skóry trwający ponad 6 tygodni może być symptomem zmian nowotworowych.

Należy pamiętać, że każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić