Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Przybierasz na wadze? To może być spowodowane plastikiem

1
Podziel się:

Według badań norweskich naukowców chemikalia zawarte w plastikowych przedmiotach codziennego użytku mogą powodować przybieranie na wadze.

Przybierasz na wadze? To może być spowodowane plastikiem
Chemikalia w przedmiotach codziennego użytku mogą doprowadzić do nadwagi (Pixabay)

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim. Wyniki sugerują, że chemikalia w plastikowych przedmiotach codziennego użytku, takich jak butelki po napojach, kubki po jogurtach czy torebki na mrożonki, mogą przyczyniać się do globalnej epidemii otyłości.

Epidemia otyłości

Substancje chemiczne wykryte w plastiku mogą zmieniać ludzki metabolizm i doprowadzić do wzrostu komórek tłuszczowych.

Naukowcy wykorzystali technikę zwaną spektrometrią masową wysokiej rozdzielczości, która identyfikuje zarówno znane, jak i nieznane substancje. Wstępnie zidentyfikowali 629 substancji - w tym 11, o których wiadomo, że zakłócają metabolizm człowieka. Badacze podkreślają, że opakowania żywności nie są jedynym potencjalnym źródłem chemikaliów zaburzających metabolizm. Substancje te mogą również przedostawać się do organizmu przez skórę — na przykład z plastikowych kapci czy opakowań kosmetyków.

Jest bardzo prawdopodobne, że to nie zwykli podejrzani, tacy jak bisfenol A, powodują te zaburzenia metaboliczne. Oznacza to, że chemikalia z tworzyw sztucznych - inne niż te, które już znamy, mogą przyczyniać się do nadwagi i otyłości – mówi jeden z autorów, dr Johannes Völker.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z otyłością potroiła się od 1975 roku. WHO szacuje, że w 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych miało nadwagę, a 650 mln z nich - otyłość. Badania WHO sugerują, że zmiany w diecie i modyfikowanie żywności nie są wystarczającymi czynnikami, aby wyjaśnić skalę epidemii otyłości i tempo jej rozprzestrzeniania się na świecie.

Nadmierna masa ciała jest bardzo niebezpieczna. Zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, udar i niektóre rodzaje raka.

Zobacz także: Nowa ustawa covidowa. Autor nie chce się ujawnić? " Jest to dość szczególna sytuacja "
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Od ognia
8 miesięcy temu
wody Ruskie propagandy i rzadów POwsko lewackich bron nas panie Boze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić