Przyczyna przedwczesnego zgonu. Czasami to jedyny objaw choroby

266

Na ból kręgosłupa skarży się aż 80 proc. populacji. Przyczyną może być nadmierny wysiłek fizyczny, siedząca praca lub różnego rodzaju schorzenia. Problemów z kręgosłupem nie wolno bagatelizować, bo mogą one doprowadzić nawet do śmierci.

Ból kręgosłupa może być objawem nowotworu
Ból kręgosłupa może być objawem nowotworu (Getty Images/EyeEm)

Ból kręgosłupa występujący w odcinku lędźwiowym jest bardzo często spowodowany dyskopatią, czyli choroba zwyrodnieniową krążka międzykręgowego nazywanego również dyskiem. Ten elastyczny element oddziela od siebie kolejne kręgi w kręgosłupie.

Przy tym schorzeniu ściany dysku się uwypuklają, w efekcie czego powstaje przepuklina, która uciska rdzeń lub korzenie nerwowe. Wówczas w odcinku lędźwiowym odczuwamy ból, który może promieniować do kończyny dolnej i nasilać się podczas schylania. Tym objawom niekiedy towarzyszy drętwienie i zaburzenie czucia w nogach.

Bolący kręgosłup może oznaczać również rozwój nowotworu nerki. Ta choroba objawia się tzw. triadą Wichrową, czyli bólem pleców w odcinku lędźwiowym, krwią w moczu i guzem wyczuwalnym przez powłoki brzucha.

Bóle kręgosłupa, porażenie dolnych kończyn lub inne symptomy ucisku na rdzeń kręgowy mogą świadczyć o nowotworze prostaty. Podobnie jak w przypadku raka nerki tego rodzaju objawy występują już w zaawansowanym stadium choroby i są spowodowane przerzutami komórek nowotworowych. Niestety, czasami ból może być jedynym objawem, więc łatwo go zbagatelizować.

Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa są niekiedy skutkiem długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Osoby spędzające kilka godzin dziennie za biurkiem bardzo często skarżą się na tę dolegliwość.

Wielu ludzi borykających się z bólem kręgosłupa, regularnie sięga po środki przeciwbólowe. Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney udowodniły, że jest to najgorsza metoda leczenia tego rodzaju problemów zdrowotnych i może doprowadzić do zgonu pacjenta.

Badacze z Australii przebadali 4390 bliźniąt i stwierdzili, że ból pleców ma związek z przedwczesną śmiercią. Według naukowców osoby w młodym wieku cierpiące na tę dolegliwość są o 13 proc. bardziej narażone na przedwczesny zgon.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić