Kamil S. Sikora| 

Sygnał ostrzegawczy. To znak, że masz stan przedcukrzycowy

225

Wprawdzie stan przedcukrzycowy nie oznacza jeszcze rozwoju poważnej choroby, ale w żadnym wypadku nie wolno go lekceważyć. Pamiętajmy, że jest to pierwszy sygnał ostrzegający przed cukrzycą. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o stanie przedcukrzycowym?

Sygnał ostrzegawczy. To znak, że masz stan przedcukrzycowy
Jakie są objawy stanu przedcukrzycowego? (bymuratdeniz)

Stan przedcukrzycowy jest rozpoznawany, gdy stężenie cukru we krwi przekracza normę, ale nie jest na tyle wysokie, żeby świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 2. Inne zagrożenia, jakie niesie ze sobą ten stan chorobowy, to m.in. dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, udar mózgu, demencja czy utrata wzroku.

Tego rodzaju zaburzenia można zatrzymać dzięki zmianie dotychczasowego stylu życia. Jeśli po wykonaniu odpowiednich badań krwi, lekarz zdiagnozuje u nas stan przedcukrzycowy, powinniśmy jak najszybciej zmienić nawyki. Dotyczy to szczególnie sposobu odżywiania. Stan cukrzycowy może przez długi czas nie dawać żadnych objawów lub wysyłać sygnały, które powinny nas skłonić do zbadania poziomu cukru. Na jakie symptomy zwrócić szczególną uwagę?

Problemy skórne

Zdarza się, że u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym występują zmiany na skórze, takie jak czerwone, żółte lub brązowe plamy. Mogą to być wypukłe guzki lub ciemne plamy pojawiające się na szyi, w pachwinach, lub w innych miejscach na ciele. Niepokojące zmiany skórne czasem obejmują również palce rąk i nóg.

Zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu

Chociaż te objawy z pozoru mogą wydawać się niegroźnie, to nie wolno ich lekceważyć. Kiedy nasz organizm chce pozbyć się nadmiaru cukru we krwi, stara się go wypłukać, czego efektem jest wzmożona produkcja moczu. Wydalanie cukru może powodować odwodnienie, stąd uczucie nadmiernego pragnienia.

Problemy ze wzrokiem

Pojawienie się zmian w widzeniu również może świadczyć o stanie przedcukrzycowym. Zbyt wysokie stężenie glukozy w organizmie podnosi ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej. W niektórych przypadkach cukrzyca prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych znajdujących się w oku, czego konsekwencją może być utrata wzroku.

Zobacz także: Ketchup z cukinii z nutką curry. Zaskakujący smak
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić