Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Sygnał, że wątroba jest wyniszczona. Ten objaw ma 80 proc. chorych

70

Jest zarazem największym gruczołem, jak i jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, dlatego warto codziennie o nią dbać. Niestety chora wątroba przez dłuższy okres nie wysyła żadnych niepokojących sygnałów lub daje nietypowe i przez co mylące objawy. Jak się okazuje, niektóre z nich pojawiają się na rękach.

Sygnał, że wątroba jest wyniszczona. Ten objaw ma 80 proc. chorych
Gdy zauważysz ten objaw, pędź do hepatologa (Licencjodawca, Sara Lissaker)

Do chorób, które najczęściej atakują naszą wątrobę, można zaliczyć: przewlekłe i ostre wirusowe zapalenie wątroby, alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, chorobę Wilsona i autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

O złej kondycji zdrowotnej tego organu mogą świadczyć takie objawy, jak: zażółcenie lub bladość skóry, żółty nalot na języku, świąd skóry, nietypowa barwa kału i moczu, brak apetytu, problemy z koncentracją, mdłości, wymioty, dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu, problemy z pęcherzykiem żółciowym oraz pajączki i siniaki pojawiające się na plecach i plecach.

Zanim jednak pojawią się tego typu symptomy, chory przez długi czas może nie zdawać sobie sprawy ze swoich problemów zdrowotnych. W wielu przypadkach są zauważalne dopiero gdy schorzenie jest już na zaawansowanym etapie rozwoju i dochodzi do bardzo niebezpiecznych komplikacji.

Lekarze ostrzegają, że chora wątroba (podobnie jak inne dolegliwości), może także dawać objawy, które występują się na naszych rękach, a konkretnie na paznokciach. Potwierdziły to wyniki kilku badań naukowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Jednym z nich jest analiza przeprowadzona przez ekspertów z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Andrologii Uniwersytetu Sohag w Egipcie, podczas której badacze wzięli pod lupę dane medyczne 1000 osób. Zauważono, że u 80 proc. pacjentów borykających się z wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV) i C (HCV) i innymi dolegliwościami ze strony wątroby, pojawiły się zmiany na paznokciach.

Podczas wcześniejszych badań takie objawy odnotowano u 75 proc. uczestników cierpiących na schorzenia wątroby. Egipscy naukowcy obserwowali zarówno kolor, jak i teksturę, grubość i krzywiznę paznokci, w celu wczesnego zdiagnozowania choroby wątroby.

Autorzy badań podkreślili, że palce dobosza (nienaturalnie zaokrąglone paznokcie i powiększone końcówki palców) są powszechnie znanym symptomem przewlekłego stanu zapalnego i marskości wątroby. Z kolei o paznokciach Terry'ego można mówić w przypadku zaawansowanej marskości wątroby. Objawiają się pudrowo-białą barwą paznokcia, której towarzyszy matowe zmętnienie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić