Kamil S. Sikora| 

Taki makaron omijaj z daleka. Może być śmiertelnie niebezpieczny

13

Makaron doskonale sprawdza się w kuchni jako składnik zup, spaghetti bolognese, zapiekanek i wielu innych naszych ulubionych dań. Poza tym jest bardzo prosty w przygotowaniu i łatwo dostępny, dlatego cieszy się na całym świecie tak wielką popularnością. Niestety w niektórych przypadkach może być szkodliwy dla zdrowia, a nawet zagrażać naszemu życiu. Dowiedz się, jakiego makaronu pod żadnym pozorem nie należy jeść.

Taki makaron omijaj z daleka. Może być śmiertelnie niebezpieczny
Dlaczego jedzenie makaronu może być w niektórych przypadkach niebezpieczne? (Licencjodawca)

Potrawy z makaronu są pyszne, sycące i na drugi dzień po wyjęciu z lodówki możemy je odgrzać i zjeść. Większość osób nie ma z tym problemu, ale jak się okazuje, jedzenie makaronu, który był gotowany jakiś czas temu, może okazać się bardzo niebezpieczne. Dowodem na to jest dramatyczna historia pewnej rodziny opisana na łamach magazynu "Journal of Clinical Microbiology".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Toksyczna bakteria. W ciągu pięciu dni może zabić człowieka

W piątek ugotowano sałatkę z makaronem, który w sobotę został zabrany na piknik, a następnie potem pojemnik z jedzeniem znalazł się w lodówce. W poniedziałek najmłodsi członkowie rodziny zjedli makaron na kolację i niedługo po tym zaczęli wymiotować, a potem przewieziono ich do szpitala.

Niestety życia jednego z dzieci nie udało się uratować, natomiast u drugiego stwierdzono niewydolność wątroby. U pozostałych dzieci wystąpiły dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale na szczęście lekarze byli w stanie je opanować. Do tragedii doprowadziła groźna bakteria, która zagnieździła się w makaronie. B. cereus laseczka woskowa dosyć często występuje w przyrodzie i może rozwijać się w ziemi lub w jedzeniu.

Składniki odżywcze obecne w makaronie, ryżu, przyprawach, suszonych owocach i warzywach sprawiają, że ma zdolność do reprodukcji. Spożywanie potraw, w których znajduje się bakteria może wywołać biegunki, mdłości i wymioty. Dla osób z osłabionych układem immunologicznym może to skończyć się tragicznie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić