Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Zwiększa ryzyko raka żołądka. Naukowcy są pewni

46

Koreańscy naukowcy wskazali na silną zależność pomiędzy tym, co jemy, a ryzykiem zachorowania na raka żołądka. Okazuje się, że jeden popularny składnik może przyczyniać się do rozwoju komórek nowotworowych. Niestety, jest on dodawany na potęgę przez Polaków do wielu potraw i pojawia się w różnego rodzaju produktach.

Zwiększa ryzyko raka żołądka. Naukowcy są pewni
Produkty bogate w sól zwiększają ryzyko raka żołądka (Licencjodawca, Simon McGill)

Nie bez powodu sól jest nazywana potocznie "białą śmiercią". Lekarze i eksperci ds. żywienia od dawna alarmują, że nadmiar tego składnika w codziennym jadłospisie sprzyja zachorowaniu na nadciśnienie tętnicze, osteoporozę, kamicę nerkową czy nowotwór żołądka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co się dzieje w organizmie po zjedzeniu słonych przekąsek?

Pomimo realnego zagrożenia wielu mieszkańców kraju nad Wisłą konsumując swojej ulubione potrawy, cały czas ma pod ręką solniczkę i regularnie sięga po produkty, do których dodawane są znaczne ilości soli. Wyniki badań naukowych wielokrotnie potwierdziły szkodliwość tej substancji. Jednym z nich jest analiza przeprowadzona przez koreańskich naukowców, opublikowana na łamach czasopisma naukowego ''Nutrients''.

Badanie zostało oparte na danych 440 pacjentów z rakiem żołądka i 485 osób znajdujących się w grupie kontrolnej. Uczeni zauważyli, że nadmiar pierogów i makaronów w codziennej diecie ponosi prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych w układzie pokarmowym. Zależności ta była związana z dużą zawartością soli w tych produktach. Wspomniana żywność była również bogata w węglowodany proste i nie przedstawiała praktycznie żadnych wartości odżywczych. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z soli, ponieważ sód pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie.

Ten cenny pierwiastek jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni oraz równowagę kwasowo-zasadową i osmotyczną. Jego niedobór wywołuje takie objawy jak problemy z koncentracją, bóle głowy, wymioty, nadmierne uczucie senności. Żeby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, jakie niesie ze sobą zbyt wysokie stężenie sodu w organizmie, należy nie przekraczać bezpiecznej dziennej dawki soli. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowa dorosła osoba nie powinna spożywać więcej niż 5 g soli w ciągu dnia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić