Kamil S. Sikora| 

Te odmiany pomidorów chronią przed rakiem. Badania potwierdzają

19

Naukowcy z Włoch i Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, jak ekstrakty przygotowane z dwóch popularnych odmian pomidorów mogą wpłynąć na komórki nowotworowe raka żołądka. Wyniki są bardzo zaskakujące! Co z nich wynika?

Te odmiany pomidorów chronią przed rakiem. Badania potwierdzają
Jakie pomidory posadzić na działce? (anutr tosirikul)

Pomidory są uwielbiane na całym świecie. W Polsce często sadzone są na balkonach, działkach czy przydomowych ogródkach. Wykorzystujemy je na wiele sposobów – do sałatek, kanapek, przetworów czy przygotowania sosów. Szacuje się, że odmian tych czerwonych i pysznych warzyw może być nawet kilkaset, dlatego każdy z nas z pewnością znajdzie swoją ulubioną.

Badacze z Instytutu Medycyny Molekularnej Sbarro w Temple University w Filadelfii oraz z Centrum Badań nad Onkologią w Mercogliano we Włoszech postanowili skupić się na dwóch odmianach. Sprawdzili, jak ekstrakty z całych pomidorów będą działać na komórki nowotworowe raka żołądka. Wyniki i wnioski z tych badań zostały opublikowane na łamach "Journal of Cellular Physiology".

Naukowcy już wcześniej dowiedli, że pomidory, a właściwie likopen, który w nich znajdziemy, wykazują działanie przeciwnowotworowe. Tym razem badacze ze Stanów Zjednoczonych i Włoch skupili się nie na jednym składniku, a na antynowotworowym działaniu całych pomidorów. W tym celu sprawdzili, jak ekstrakt z pomidorów Corbarino i San Marzano wpłynie na linie komórkowe raka żołądka. Okazało się, że wyciąg nie tylko zaburzał migrację komórek nowotworowych, ale także hamował ich wzrost. Komórki rakowe przestały odłączać się od pierwotnego guza, by zainfekować kolejne tkanki, dzięki czemu umierały.

Naukowcy uważają, że antynowotworowe działanie wykazują całe pomidory, a nie tylko pojedyncze składniki, które zawierają. Zespoły naukowców będą prowadzić dalsze badania, by sprawdzić, czy inne odmiany pomidorów również będą miały podobny wpływ na komórki rakowe.

Rak żołądka to jeden z najczęściej występujących nowotworów na świecie. W Polsce co roku ten rodzaj nowotworu diagnozuje się u ok. 5 tys. osób.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Smacznego: Przepis na Buddha bowl!
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić