aktualizacja 

To pierwszy objaw zawału serca. Zwróć uwagę na stopy

249

Gdy zbliża się atak serca, pojawiają się trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej i zawroty głowy. Okazuje się jednak, że zawał mięśnia sercowego może dawać objawy widoczne naszych stopach. Na co zwrócić szczególną uwagę?

To pierwszy objaw zawału serca. Zwróć uwagę na stopy
(Getty Images)

Atak serca można zaliczyć do najczęściej występujących dolegliwości, na które cierpią Europejczycy. Jak wynika z badań statystycznych schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym są jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie. Gdy skarżymy się na poważne trudności z oddychaniem, czujemy ostry ból w klatce piersiowej, a przy okazji dokucza nam kaszel, zmęczenie i uczucie niepokoju, wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Jednak objawy zawału mięśnia sercowego nie zawsze są charakterystyczne. Według naukowców z The British Heart Foundation w Wielkiej Brytanii pierwsze symptomy zawału serca można zauważyć także obserwując stopy. Sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest opuchlizna na kostkach, spowodowana nieprawidłowym przepływem krwi w organizmie. Obrzęk kostek może oznaczać także problemy z nerkami, wątrobą i płucami.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zauważyli, że innym mało charakterystycznym symptomem ataku serca może być także długotrwały ból żołądka. Dolegliwości bólowe w nadbrzuszu mogą mieć związek ze złą kondycją serca, ponieważ jest ono położone blisko żołądka. Pamiętajmy, że zawał serca może doprowadzić nawet do śmierci, więc z żadnych z wyżej wymienionych objawów nie wolno nam bagatelizować.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić