Kamil S. Sikora| 

Trucizna dla serca. Ryzyko zawału rośnie o 20 procent

42

Napoje gazowane cieszą się ogromną popularnością zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Wiele osób regularnie sięga po te produkty, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Dlaczego jak najszybciej należy je wykluczyć z codziennej diety?

Trucizna dla serca. Ryzyko zawału rośnie o 20 procent
Napoje gazowane wyniszczają serce (Licencjodawca, Stockah)

Słodkie napoje gazowane są uwielbiane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez najmłodszych konsumentów. Warto jednak pamiętać, że te popularne produkty są bogatym źródłem cukru, którego nadmiar w diecie przyczynia się do rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy i próchnicy zębów.

Niestety, to nie koniec listy niepożądanych skutków zdrowotnych, jakie niesie za sobą regularne spożywanie tego typu trunków. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili przeprowadzić kolejne badania pod kątem wpływu napojów gazowanych na naszą kondycję zdrowotną.

W tym celu przeanalizowali informacje zebranych podczas badań Health Professionals Follow-Up Study, które dotyczyły stanu zdrowia 43 tys. mężczyzn znajdujących się w przedziale wiekowym od 40 do 75 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lubisz napoje gazowane? Uważaj na serce

Na tej podstawie eksperci stwierdzili, że osoby spożywające każdego dnia ok. 360 ml słodzonych napojów gazowanych były o 20 proc. bardziej narażone na pojawienie się chorób serca, w porównaniu z tymi, które nie piły ich wcale.

Ponadto zauważono, że stała obecność tych produktów w codziennym menu sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w organizmie i przyczyni się do niebezpiecznego zwiększenia poziomu lipidów w surowicy krwi. Co ciekawe, picie w ciągu miesiąca 2-3 napojów gazowanych zawierających sztuczne słodziki nie ma aż tak niekorzystnego wpływu na naszą kondycję zdrowotną.

Dr Kevin Marz z Winthrop University Hospital w Mineola w USA podkreśla, że liczba osób otyłych stale się powiększa, na co znaczny wpływ ma zwiększona konsumpcja napojów gazowanych z dodatkiem cukru. Jak zalecają eksperci z American Heart Association, chcąc uniknąć wielu problemów zdrowotnych, w ciągu tygodnia nie powinniśmy dostarczać do swojego organizmu więcej niż 450 kcal obecnych w słodzonych napojach gazowanych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić