Uważaj na tę herbatę. Może nawet wyniszczyć jelita

54

Herbata to jeden z najzdrowszych i najbardziej popularnych napojów na świecie. Jest bogata w antyoksydanty o działaniu przeciwnowotworowym i zmniejsza ryzyko wielu niebezpiecznych chorób. Niestety, niektóre rodzaje herbat mogą być niebezpieczne. Na które powinniśmy uważać?

Uważaj na tę herbatę. Może nawet wyniszczyć jelita
(Getty Images)

Pieprz metystynowy (kava)

Kava znana jest ze swojego psychoaktywnego działania i może być uzależniająca. Jej popularność rośnie, ale pita w nadmiarze może powodować senność, problemy z równowagą oraz zaburzenia widzenia. Jej spożywanie oraz posiadanie jest zakazane w Polsce od 2009 roku, ale turyści w Australii czy Stanach Zjednoczonych są nią chętnie częstowani, gdyż w niektórych regionach picie kavy jest uważane za rytuał.

Herbaty oczyszczające

Mają przyspieszać odchudzanie oraz oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn, ale organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do składników zawartych w herbatkach odchudzających, zwłaszcza do liści senny.

Gdy rezygnujemy z picia tego rodzaju naparów, możemy zacząć cierpieć na zaparcia. Herbatki pite w nadmiarze wyniszczają jelita, gdyż powodują biegunką, odwodnienie i utratę soli mineralnych.

Herbata z cytryną

Gdy połączymy herbatę z cytryną, może zajść reakcja chemiczna, której efektem jest powstawanie cytrynianu glinu.

Chociaż uważa się, że ilość związku, która się wykształci, nie stanowi zagrożenia dla naszego organizmu, to w nadmiarze może kumulować się w mózgu. Niektóre badania wskazują, że cytrynian glinu może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Herbata z mlekiem

‘’Bawarka’’ jest szczególnie popularna w Wielkiej Brytanii, ale należy pamiętać, że dodając mleko do herbaty, znacząco osłabiamy jej antyoksydacyjne właściwości.

Taki napój zawiera aż 25 proc. mniej cennych związków o działaniu przeciwnowotworowym.

Zobacz także: Tatry na ferie zimowe. Jak przygotować się do wyjścia na szlak?
Autor: ŁD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić