Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Uważaj na te miejsca w lesie. To właśnie tutaj jest najwięcej kleszczy

1
Podziel się:

Podczas wiosenno-letniego sezonu jesteśmy szczególnie narażeni na bliskie spotkanie z kleszczami, które przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Jak wynika z najnowszych badań, duże skupiska tych pajęczaków znajdują się nie tylko w lesie. Sprawdź, gdzie jest ich najwięcej.

Uważaj na te miejsca w lesie. To właśnie tutaj jest najwięcej kleszczy
Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby (Licencjodawca, Ashley Cooper)

Wiele osób wracając ze spaceru po lesie padło ofiarą pajęczaka, który przenosi boreliozę, anaplazmozę i inne groźne schorzenia. Jak się okazuje, na ugryzienie przez kleszcza jesteśmy narażeni, nie tylko przebywając w miejscach, gdzie rosną drzewa i krzewy.

Jak ostrzegają naukowcy, te krwiożercze insekty grasują również w mniej zarośniętych miejscach. Kleszcze najczęściej występują na leśnych ścieżkach. Wyniki badań naukowych potwierdzają, że niebezpieczne owady występują tam siedem razy częściej niż w zaroślach. Okazuje się, że kleszcze zdecydowanie wolą polować na swoje ofiary w miejscach, gdzie przemieszcza się leśna zwierzyna. Dziki, sarny i jelenie są żywicielami, które przenoszą te pajęczaki wzdłuż ścieżek.

Kleszcz należy do mało mobilnych owadów, więc gdy odpadnie od skóry leśnego zwierzęcia, przemieszcza się tylko po niewielkim obszarze. Z jaj złożonych przez samice wykluwają się larwy, przekształcają się w nimfy, a potem w dorosłe osobniki żerujące na okolicznych ssakach. Eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach postanowili zbadać 40 obszarów, na których znajdują się leśne dukty, gdzie często poruszają się zwierzęta.

Przy tych ścieżkach zespół badawczy znalazł 435 kleszczy łąkowych i 308 kleszczy pospolitych. Z kolei na terenach nieuczęszczanych przez leśne gatunki zwierząt znaleziono 135 kleszczy łąkowych i 43 kleszcze pospolite. Wyniki analizy udowodniły, że na utartych szlakach może występować więcej groźnych pajęczaków niż w zaroślach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Ala
6 miesięcy temu
Powinno się wrócić do oprysków lasów, łąk, parków itd. Jak za PRL, nie było kleszczy. Raz na rok ktoś złapał, a teraz nie da się chodzić po własnym ogrodzie. Firma od oprysków powiedziałam że to nie ma sensu jak nie pryska się całej okolicy. Pryskać można późnym wieczorem żeby ktoś nie martwił się o pszczoły.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić