Wielu z nas tak robi. Dr Sutkowski: To nie tylko rak płuc i krtani

5

Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu jednocześnie to bardzo niebezpieczne połączenie dla naszego organizmu. Jeżeli często sięgasz po drinka i do tego odpalasz papierosa, dowiedz się, jak odbije się to na twoim zdrowiu.

Wielu z nas tak robi. Dr Sutkowski: To nie tylko rak płuc i krtani

Nawet jeśli na co dzień nie palimy papierosów i zdarza nam się używać ich okazjonalnie przy piwie lub innym napoju alkoholowym, to i tak odbije się to na naszym zdrowiu. Każda z tych używek prowadzi bowiem do wyniszczenia naszego zdrowia, ale mało osób wie, że razem działają z podwójną siłą.

Palenie papierosów i jednoczesne picie alkoholu sprawia, że ich szkodliwe działanie jest synergistyczne. Jedna używka wzmacnia działanie drugiej - tłumaczy dla WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Papierosy i alkohol to rakotwórczy duet. "Do tej pory palenie papierosów powiązano z ryzykiem wystąpienia 15 nowotworów. To nie tylko rak płuc i krtani, ale także nowotwory jelit czy rak pęcherza moczowego" - dodaje dla WP abcZdrowie dr Sutkowski.

Sam alkohol w dużych ilościach także zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór migdałków, jamy ustnej i gardła. Alkohol i papierosy używane jednocześnie mają zgubny wpływ również na nasz mózg.

Picie alkoholu przyczynia się do postępujących zmian degeneracyjnych w mózgu. Wywołuje też stany zapalne i może przyczyniać się do powstawania demencji. Podobny wpływ na mózg mają też papierosy. Połączenie tych dwóch używek nasila i przyśpiesza te procesy. Szczególnie narażone na zmiany są płat czołowy i skroniowy - uzupełnia dr Sutkowski dla WP abcZdrowie.

Wniosek jest prosty – najlepiej rzucić palenie i ograniczyć spożywanie alkoholu, albo chociaż starać się nie palić za dużo papierosów przy drinku na imprezie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić