Wystarczy porcja dziennie. Przyczynia się do raka jelit, może uszkodzić mózg i serce

46

Już w zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia wpisała czerwone mięso na listę produktów kancerogennych. Istnieje wiele badań, które znalazły związek między jedzeniem tego produktu a chorobami serca, rakiem jelita grubego, cukrzycą i udarem. Czym zastąpić w diecie czerwone mięso?

Wystarczy porcja dziennie. Przyczynia się do raka jelit, może uszkodzić mózg i serce
(Getty Images)

Rak jelita grubego

W Polsce co roku 12 tys. osób dowiaduje się, że ma raka jelita grubego. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że spożywanie wędlin, parówek, hot dogów i hamburgerów zwiększa ryzyko zachorowań na ten typ nowotworu. Jedzenie pięciu plastrów bekonu dziennie podnosi ryzyko choroby o 18 proc.

Naukowcy podkreślają, że włączenie do diety warzyw i owoców może pomóc w zapobieganiu schorzeniu. Zalecają też, by podczas przyrządzania hamburgerów czy steków dodawać do nich oregano lub rozmaryn, ponieważ te zioła neutralizują substancje rakotwórcze występujące w mięsie.

Choroby serca

Wołowina i wieprzowina zawiera dużo sodu, którego nadmiar prowadzi do nadciśnienia tętniczego i podwyższa ryzyko chorób serca. Ponadto zawarta w mięsie L-karnityna niszczona jest w naszych jelitach przez bakterie i przekształcana w szkodliwy gaz, który powoduje pojawienie się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych.

Udar mózgu

Naukowcy zbadali, czy jedzenie czerwonego mięsa wpływa na ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Eksperyment przeprowadzili na kobietach, które podzielili na pięć grup. Okazało się, że panie, które jadły codziennie co najmniej 86 gramów mięsa dziennie, były o 22 proc. bardziej narażone na groźny udar mózgu od kobiet, które spożywały maksymalnie 36 gramów takich produktów. Niekorzystny wpływ przyjmowania dużych ilości czerwonego mięsa może mieć związek z dużą zawartością sodu, który jest główną przyczyną nadciśnienia tętniczego prowadzącego do udarów mózgu.

Cukrzyca

Osoby, które codziennie jedzą czerwone mięso, mogą być nawet o 18 proc. bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy typu 2. Wołowina i wieprzowina zawierają azotany i azotyny, które mogą podnosić poziom cukru we krwi. Jeśli od czasu do czasu sięgasz po parówki czy hamburgery, nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak ograniczyć ilość czerwonego mięsa w codziennym jadłospisie - zwłaszcza przetworzonego i smażonego.

Co zamiast czerwonego mięsa?

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że w ciągu tygodnia nie należy jeść więcej niż 500 gramów czerwonego mięsa (w tym wędlin i parówek). Nie trzeba całkowicie rezygnować z tego produktu - nieprzetworzone czerwone mięso jest źródłem żelaza, witaminy B12, cynku oraz białka. Dla własnego zdrowia warto jednak zredukować jego ilość.

Zamiast wieprzowiny i wołowiny naukowcy zalecają jeść więcej owoców, warzyw i produktów zawierających błonnik, czyli otrębów pszennych, kasz, ryżu, ciemnego pieczywa czy nasion roślin strączkowych. Oprócz tego podpowiadają, aby zamiast mięsa zdecydować się na ryby, sery i jaja.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić