Wystarczy prosta zmiana. Tak ochronisz się przed groźnym nowotworem

2

Aby obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów wśród społeczeństwa, eksperci stworzyli Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Poznaj jego najważniejsze założenia.

Picie alkoholu przyczynia się do raka
Picie alkoholu przyczynia się do raka

Jakie zmiany należy wprowadzić, żeby uchronić się przed nowotworem?

Na pierwszym miejscu wśród największych zagrożeń dla naszego zdrowia znalazło się palnie papierosów i żucie tytoniu. Wyroby tytoniowe odpowiadają za 90 proc. przypadków raka płuc u mężczyzn i 80 proc. u kobiet. Onkolodzy ostrzegają, że nawet bierne palenie naraża nas na rozwój tego groźnego nowotworu.

Równie groźna jest nadwaga i otyłość. Według Światowej Organizacji Zdrowia u kobiet, które przez 10 lat zmagają się z tymi dolegliwościami, ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta aż o 7 proc. U mężczyzn, którzy mieli problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi w okresie dojrzewania, nawet dwukrotnie częściej diagnozuje się nowotwór jelita grubego.

Na rozwój raka ma również wpływa nasz styl życia. Uboga dieta obfitująca w wysokoprzetworzoną żywność, brak regularnej aktywności fizycznej i siedząca praca, to wszystko powoduje, że ryzyko zachorowania na raka znacząco wzrasta.

Dietetycy kliniczni od lat apelują, by w naszym jadłospisie ograniczyć produkty bogate w tłuszcz zwierzęcy i sól. Unikać należy też konserwantów i chemicznych dodatków do żywności, gdyż wiele z nich może mieć rakotwórcze działanie.

Należy również pamiętać, że tylko całkowita rezygnacja z alkoholu może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka. Eksperci podkreślają, że nie istnieje bezpieczna dawka napojów wysokoprocentowych.

Zagrożenie dla naszego zdrowia stwarza także nadmierne opalanie się – zarówno na słońcu, jak i w solarium. Podczas ekspozycji na promieniowanie UV, nie możemy zapominać o stosowaniu odpowiednich filtrów ochronnych.

W Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem eksperci informują, że karmienie piersią, szczepienia oraz badania przesiewowe mogą uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi nowotworami. Nie wolno o tym zapominać.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić