Zaczyna się od bólu pleców. Choroba uszkadza wątrobę, mózg i serce

73

Nerki odgrywają bardzo ważną rolę, oczyszczając naszą krew z toksycznych substancji. Kiedy nie pracują prawidłowo, wówczas cierpi cały nasz organizm. Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym tego ważnego narządu.

Choroba nerek może objawiać się bólem pleców
Choroba nerek może objawiać się bólem pleców

Najczęstszą przyczyną odmiedniczkowego zapalenia nerek jest przedostanie się bakterii do tych narządów przez dolny odcinek dróg moczowych. Powodem może być m.in. niewłaściwe leczenie zapalenia cewki lub pęcherza moczowego.

Stan zapalny nerek może nie dawać żadnych objawów albo powodować jednostronne lub obustronne symptomy. Większość pacjentów borykających się z zapaleniem nerek skarży się na bóle w okolicach brzucha i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wymioty i nudności. Tego rodzaju dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym charakteryzują się także nadmiernym oddawaniem moczu oraz uczuciem bólu i pieczenia podczas jego oddawania.

Nierzadko mocz zmienia swój naturalny kolor na ciemniejszy, pojawia się w nim krew, a jego ostra woń przypomina zapach amoniaku. Zdarza się, że objawy zapalenia nerek są niemal identyczne z symptomami stanu zapalnego dróg moczowych. Innym sygnałem, który przy zapaleniu nerek wysyła nasz organizm, jest opuchlizna pojawiająca się na stopach, kostkach, dłoniach i wokół oczu. Osoba z zapaleniem nerek nierzadko odczuwa ból pod zebrami, szczególnie podczas ruchu. U niektórych pacjentów występuje również stan podgorączkowy lub gorączka, nadciśnienie, niesmak w ustach, łuszczenie się i bladość skóry.

Należy pamiętać, by żadnego z wymienionych objawów nie bagatelizować, a w przypadku ich wystąpienia bezzwłocznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania krwi i moczu oraz podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Nieleczone zapalenie nerek może prowadzić do poważnych powikłań i w rezultacie spowodować niewydolność tych organów, a nawet śmierć pacjenta. Poza tym zaburzona praca nerek wpływa również niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie wątroby, mózgu i serca. W większości przypadków leczenie odmiedniczkowego zapalnie nerek rozpoczyna się od antybiotykoterapii.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić