Zapach, którego nie lubią komary. Użyj go przed wyjściem z domu

2

Chociaż wrotycz to roślina, którą można spotkać na łąkach, polach, w przydrożnych rowach i nad brzegiem wód, to niewiele osób wie, że może odstraszać kleszcze. Jakie jeszcze właściwości ma wrotycz?

Wrotycz ma silny zapach, który odstrasza także kleszcze.
Wrotycz ma silny zapach, który odstrasza także kleszcze. (Getty Images)

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) jest bardzo charakterystyczną rośliną nie tylko ze względu na swoje żółte małe kwiaty, ale i zapach który wydziela. Jest on bardzo mocny i gorzki. Wszystko za sprawą olejku eterycznego, który wydziela roślina. Jego głównym składnikiem jest silnie trujący związek – tujon. Z tego względu Unia Europejska zakazała, by stosować to zioło doustnie. Dopuszczalne jest wyłącznie użycie zewnętrzne.

Co ciekawe, zapach, który roznosi wrotycz to doskonała broń w walce z komarami, kleszczami, molami, muchami i mszycami, gdyż skutecznie odstrasza on tych niechcianych intruzów. Wystarczy, że rozetrzesz wrotycz w rękach i natrzesz nim skórę. Pamiętaj jednak, by potem dokładnie umyć ręce.

Zioło możesz również zalać gorącą wodą i poczekać aż ostygnie. Miksturę przelej wówczas do buteleczki z atomizerem i spryskaj roztworem całe ciało. Pamiętaj, że gdy chcesz użyć już gotowy olejek eteryczny z tej rośliny, to przed zastosowaniem rozcieńcz go w oleju. Proporcje to 15 kropli olejku na 1/5 szklanki oleju.
Wrotycz ma też inne zastosowania.

W postaci preparatów alkoholowych, stosowany bezpośrednio na skórę pomaga zwalczyć wirusa opryszczki, łagodzi ból stawów, wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz artretyzmu.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić