Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

11 metrów średnicy. Niepokojące odkrycie na dnie Pacyfiku

27

Natura wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Przekonał się o tym zespół badaczy oceanów. Naukowcy zlokalizowali na dnie Pacyfiku zagłębienia nieznanego pochodzenia. Amerykanie zbadali wnętrze "mikrodepresji". Naukowcy mają teorię, która może namieszać w lokalnej gospodarce.

11 metrów średnicy. Niepokojące odkrycie na dnie Pacyfiku
(East News, haveseen)

Zagłębienia zostały odkryte na dnie wybrzeża Big Sur w Kalifornii (USA). Pierwsze wzmianki na temat zjawiska pojawiły się w 1999 roku.

Na zagłębienia natrafiono ponownie przypadkiem. Badacze przyglądali się innym obiektom, które znajdują się na dnie morza.

Naukowcy nazwali je "mikrodepresjami". Doliczyli się aż 5200 takich otworów, rozciągniętych na powierzchni 1300 metrów kwadratowych. Stworzenia morskie chętnie traktują je jako schronienie przed drapieżnikami lub miejsce spoczynku.

Zobacz także: Zobacz też: Co roku ocean wyrzuca ich setki. Naukowcy wreszcie mają szansę na przełom

Aż 30 procent mikrodepresji jest wypełnionych odpadami pochodzenia ludzkiego. Kolejne 20 proc. zawiera kamienie, muszle i resztki wodorostów – odnaleziono też czaszkę wieloryba.

Obszar, na którym znajdują się mikrodepresje, jest szczególny. Na tym terenie niedługo ma zostać wybudowana przybrzeżna farma wiatrowa. Gdyby okazało się, że otwory powstały w wyniku działania gazów, prace musiałyby zostać zawieszone, a projekty – poprawione tak, żeby rozmieszczenie maszyn nie kolidowało ze zjawiskami naturalnymi.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Teoria, że mikrodepresje na dnie powstały w wyniku działania gazów, jest wiodącą. Do sprawy przydzielono zespół naukowców z Monterey Bay Aquarium Research Institut. Jak opisali, większość z zagłębień ma średnicę 11 metrów i głębokość 1 metra.

Naukowcy korzystali m.in. z urządzeń sonarowych. Na razie nie potwierdzili, żeby w zagłębieniach były obecne ślady metanu. Według podejrzeń gaz jest już nieaktywny od ponad 50 tysięcy lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić