Wróć na

Adolf Hitler. Runął wielki mit o zbrodniarzu

469
Podziel się

Adolf Hitler to zbrodniarz, na którego temat narosło wiele mitów. Wiele powszechnych przekonań o przywódcy III Rzeszy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Czas na rozwianie jednego z największych mitów o Adolfie Hitlerze. Na początku 1939 roku Bank Rzeszy alarmował, że niemiecka gospodarka zmierza na skraj przepaści. Przestrzegano, że dalsze, nieograniczone rozdawnictwo i transfery socjalne, mające zapewniać poparcie mas, skończą się bankructwem. Adolf Hitler w odpowiedzi rozpętał największą wojnę w dziejach. Byle nie musieć spłacać kredytów.

Cud gospodarczy” w wykonaniu Hitlera doprowadził niemiecką gospodarkę na skraj bankructwa
Cud gospodarczy” w wykonaniu Hitlera doprowadził niemiecką gospodarkę na skraj bankructwa (Domena publiczna)
bCNSXHfV

Przejmując w 1933 roku władzę, Adolf Hitler zastał zrujnowaną gospodarkę i w zaledwie kilka lat sprawił, że Niemcy stały się krainą mlekiem i miodem płynącą. Tyle mit. Prawda wyglądała zupełnie inaczej. W rzeczywistości nazistowski wódz zadłużył państwo do tego stopnia, że Trzecia Rzesza już w 1938 roku stanęła na progu bankructwa.

Na pierwszy rzut oka faktycznie może się wydawać, że narodowi socjaliści znaleźli receptę na wielki kryzys, trapiący Niemcy od 1929 roku. Najbardziej widoczną tego oznakę stanowił wyraźny spadek liczby bezrobotnych.

Praca dla każdego i podatkowa bonanza

W 1932 roku było ich jeszcze około sześciu milionów. W 1935 – jak podaje w swojej książce Państwo Hitlera Götz Aly – „Urząd ds. Zatrudnienia informował o 2,5 milionie bezrobotnych, natomiast rok później bez pracy pozostawało już tylko około 1 610 000 osób”.

bCNSXHfX

Zobacz także: Ukryte złoto Hitlera

Podobna transformacja nastąpiła w obszarze wpływów do budżetu z tytułu podatków. Tylko w latach 1933-1935 wzrosły one aż o 25%, czyli prawie o dwa miliardy marek, co dzisiaj w przybliżeniu równa się około 20 miliardom euro. Jednocześnie świadczenia dla bezrobotnych zmniejszyły się aż o 1,8 miliarda marek.

Źródła gospodarczego „sukcesu”

Nie ma się zresztą czemu dziwić. Niemcy w tym czasie stały się największym placem budowy w Europie. W szybkim tempie powstawały tysiące kilometrów nowych dróg, z betonowymi autostradami na czele. Na potęgę wznoszono nowe fabryki i monumentalne budynki urzędowe. Przemysł pracował pełną parą, aby sprostać zamówieniom, odradzających się niczym feniks z popiołów, sił zbrojnych. A kontrakty były naprawdę ogromne.

bCNSXHgd

Wystarczy wspomnieć, że od 1933 do połowy 1939 r. III Rzesza wydała 45 miliardów marek (równowartość ok. 450 miliardów euro!) na zbrojenia. Jak podkreśla Götz Aly: „Ta jak na owe czasy astronomiczna kwota, przekraczała trzykrotnie wpływy do budżetu z 1937 roku”.

Długi, długi i jeszcze raz długi

Aby pokryć tak olbrzymie wydatki naziści od samego początku zaczęli zadłużać państwo na potęgę. Tylko w pierwszych dwóch latach przekroczyli limit wydatków o 300%. Publiczne zadłużenie wzrosło zaś o 10 miliardów marek.

Prawdziwe problemy zaczęły się pod koniec 1937 roku. Właśnie wtedy polityka niekontrolowanego zwiększania deficytu wymknęła się spod kontroli. Zbliżał się nieubłaganie czas spłaty wcześniejszych zobowiązań, a kasa świeciła pustkami.

bCNSXHge

Należało jak najszybciej zdobyć pieniądze. Najłatwiej rzecz jasna było je ściągnąć z obywateli. Jednakże nie wszystkich. Zgodnie z rasistowskimi teoriami przyświecającymi narodowym socjalistom, obiektem szykan stali się w głównej mierze Żydzi.

Jak możemy przeczytać w Państwie Hitlera, już w 1935 r. minister Schwerin von Krosigk „zorganizował dla swych urzędników konkurs na najlepszym pomysł na dodatkowy wyzysk Żydów”. Zaowocowało to wprowadzeniem przepisów zwiększających znacznie obciążenia jakie musieli ponosić starozakonni.

Trzy lata później sytuacja się powtórzyła. Tym razem jednak znacznie głębiej sięgnięto do semickich kieszeni. Po wydarzeniach „nocy kryształowej” nałożono na niemieckich i austriackich Żydów tzw. Sühneleistung, czyli „karę” w wysokości miliarda marek!

Hitler znajduje rozwiązanie

Nawet ten zastrzyk gotówki nie mógł wiele zdziałać. W styczniu 1939 roku zarząd Reichsbanku skierował do Hitlera dramatyczny list, w którym pisano:

bCNSXHgf

Nieograniczony wzrost wydatków państwowych uniemożliwia każdy wysiłek mający na celu uporządkowanie budżetu, co doprowadzi stan finansów państwa […] na skraj przepaści, a tym samym zrujnuje bank emisyjny i zepsuje pieniądz. Jak na razie nie istnieje żadna genialna i rozsądna recepta […], aby przeciwdziałać niszczycielskim wpływom polityki gospodarczej, którą cechują nieograniczone wydatki socjalne.

Bankierzy doskonale zdawali sobie sprawę z tego w jak opłakanej sytuacji znalazł się budżet państwa. W tym czasie dług publiczny wzrósł już do ponad 37 miliardów marek (w przeliczeniu ok. 370 miliardów euro). W stosunku do PKB zadłużenie w ciągu sześciu lat wzrosło zaś z 12% do 46%. Nawet Goebbels, nazywający finansistów „kołtunami”, pisał w swych dziennikach o „szalejącym deficycie”.

Hitler widział tylko jedno rozwiązanie tego palącego problemu – kolejne aneksje terytorialne. Nawet gdyby miało to oznaczać wojnę totalną. Na pewno nie była to ani genialna, ani tym bardziej rozsądna recepta. Dyktator nie zamierzał jednak pozwolić, aby przestano go uważać za zbawiciela Niemiec.

bCNSXHgg

Rafał Kuzak - historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski, mitów i przekłamań. Współautor książki „Wielka Księga Armii Krajowej”. Zastępca redaktora naczelnego WielkiejHISTORII. Zajmuje się również fotoedycją książek historycznych, przygotowywaniem indeksów i weryfikacją merytoryczną publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNSXHgy
KOMENTARZE
(469)
bolek
10 miesięcy temu
to przykład jak na bieżące potrzeby można zmieniać historię
NELLI
10 miesięcy temu
MALI-WIELCY LUDZIE TAK MAJĄ . ABY ZABŁYSNĄĆ NAJPIERW ROZDAJĄ A PÓŹNIEJ WOJNA. CIEKAWE CO NAS CZEKA. HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ.
bart
10 miesięcy temu
Wystarczyło aby Francja i Anglia na poważnie weszły do wojny w 39 i było by po sprawie ale dali pupy niestety. Dziś pewnie było by podobnie
bCNSXHgz
kasa
10 miesięcy temu
Niemcy mają to do siebie że zawsze wszczynali wojny , grabili wszystko co mogli , chowali to w bankach i się poddawali ale kasa wracała po wojnie do nich..
kowalski
10 miesięcy temu
Autor nie ujawnił że źrodlem finansowania tego zadlużąnia i zbrojeń IIIRzeszy były tzw. weksle Sachsa.A kupowały je żydowskie banki z USA i częściowo z UK.I trudno uwierzyć by tak doświadczeni macherzy nie widzieli do czego to zdąża.
Najnowsze komentarze (469)
antyk
8 miesięcy temu
Wypisz-wymaluj - kacza pokraka :(
Poprzednia wl...
9 miesięcy temu
Ambergold tez zmobilizowali na potrzeby...swoje
gnago
9 miesięcy temu
I przemilczenia zajęcie Austrii i jej zapasów złota, zajęcie Czechosłowacji i zajumanie złota. W Polsce się nie udało ale zajumano depozyty i lokaty ludności a sporo tego było
GUN-freedom
9 miesięcy temu
Oooooo świat zaczyna rozumieć, że komunizm i nazizm łączy... SOCJALIZM! A nazizm/hitleryzm to nie była żadna prawica tylko SOCJALUCHY! NARESZCIE się orientujecie!
oczy otwarte
9 miesięcy temu
Arrtykuł mega tendencyjny. Od razu widać jakiej "naści" jest ten portal "O2". Szkoda, że tak wielu będzie ślepych. Mimo wszystko gratulacje dla "pomysłu propagandy" dla "O2".
Joanna
9 miesięcy temu
Nie mogę zamieścić tego tekstu na fb. A chciałabym
Wrona
9 miesięcy temu
Jedno jest pewne .... dzisiaj nie widać bankruta niemieckiego
Edzio
9 miesięcy temu
Bankierzy czytaj rżyci.
bCNSXHgr
michall
9 miesięcy temu
Kroczymy tą samą drogą,dalej głosujcie na 500+
kokosz
9 miesięcy temu
A bo w naszych czasach to kraje niemaja długów hahhaahahah
Marek
9 miesięcy temu
Jarosław opanował Polskę
...
9 miesięcy temu
Coś to przypomina trochę obecną sytuację. Tylko nie mamy Żydów do łupienia z kasy. No i nie mamy sąsiadów do aneksji. Skończy się, więc wyciąganiem z kieszeni obywateli.
darek
9 miesięcy temu
największą zbrodnią III Rzeszy było to ,że ośmieliła się przestać pożyczać od Zydów
sZOK
9 miesięcy temu
To był mistrz .Najpierw spowodował sukces gospodarczy .Potem wojna i extra zyski,tylko mu końcówka nie wyszła BO NIE WYGRAŁ WOJNY . JAKB7Y Z NAMI BYŁ MIŁY I LUDZKI TO BY MIAŁ EKSTRA START .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić