o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Alarm po pożarze katedry Notre Dame. Mieszkańcy muszą przebadać krew

102
Podziel się

Apel francuskiej Agencji Zdrowia skierowany jest przede wszystkim do kobiet w ciąży i rodzin z dziećmi. W organizmie 7-latka, który mieszka w okoli zniszczonej katedry, przypadkowo wykryto niespodziewanie wysoką zawartość ołowiu.

Alarm po pożarze katedry Notre Dame. Mieszkańcy muszą przebadać krew
(Getty Images)
bDJxcgfF

300 ton ołowiu. W kwietniu oczy świata zwrócone były na Paryż, gdzie zapłonęła zabytkowa świątynia. Ogień doszczętnie zniszczył dach Notre Dame, ten zaś wykonany był m.in. z ołowiu, który w większości uległ stopieniu. Po ugaszeniu żywiołu w okolicy świątyni pojawił się pył zawierający ten metal.

Zaleca się natychmiastowe badanie krwi. Na obecność ołowiu przebadać powinny się przede wszystkim ciężarne oraz dzieci. Dotyczy to mieszkańców wyspy l’Ile de la Cite, na której znajduje się katedra.

Koniecznie są specjalnie środki zapobiegawcze. W apelu Agencji Zdrowia znalazły się zalecania takie jak: częste mycie rąk, dziecięcych zabawek, podłóg na balkonach i w mieszkaniach.

bDJxcgfH

Dziecku, u którego wykryto wysokie stężenie ołowiu, nic nie grozi. Jak twierdzą lekarze, na których powołuje się Independent, wysoki poziom metalu w jego krwi nie stanowi zagrożenia.

Zobacz także: Zobacz także: Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice

Teren w okolicach zniszczonej katedry jest strzeżony. Nie są do niego dopuszczani turyści. W obawie o zdrowie robotników, przy pracach porządkowych pracują roboty. Zbierają one zabytkowe szczątki, które mają zostać wykorzystane przy odbudowie świątyni. Większość ścian katedry została zabezpieczona, jednak wciąż istnieje obawa, że poszczególne elementy mogę ulec oderwaniu.

bDJxcgfN

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJxcggi
KOMENTARZE
(102)
xcv
2 lata temu
czegoś nie rozumiem :"Dziecku, u którego wykryto wysokie stężenie ołowiu, nic nie grozi. Jak twierdzą lekarze, na których powołuje się Independent, wysoki poziom metalu w jego krwi nie stanowi zagrożenia" Więc w czym problem ???
miodek
2 lata temu
krwi
jaan
2 lata temu
No i rybki z Sekwany już nie dla ludzi. Zresztą, już wcześniej rzekę zamieniono w ściek. Człowiek to zrobił, nie zwierzę.
bDJxcggj
Widziałem sku...
2 lata temu
"Dziecku, u którego wykryto wysokie stężenie ołowiu, nic nie grozi". Czy lekarze tak mówiący i autor artykułu wiedzą co to jest ołowica? Czy zdają sobie sprawę ze skutków tej choroby? Jeżeli faktycznie ołów dostał się do organizmów osób tam zamieszkujących, to jest to tragedia. Mówienie, że osobom tym nic nie grozi jest najzwyklejszym wielkim kłamstwem.
lek.med.
2 lata temu
Stężenie wysokie ołowiu we krwi dziecka nie jest grożne ? ktoś ma coś chyba z globusem nie w porządku.
Najnowsze komentarze (102)
chemik.
2 lata temu
Po ugaszeniu żywiołu w okolicy świątyni pojawił się pył zawierający ten metal. Co za bzdury . Podczas pożaru , jeśli w tej konstrukcji był ołów /? / , to na skutek ognia on by uległ stopieniu / temp topienia ołowiu to 327 st. Celsjusza /i jako jeden z metali , który ma najwyższy ciężar właściwy , nie zostałby uniesiony przez płomienie ognia poza katedrę . Niektórzy mają fantazję i niewiedzę , a do niej przypisują sobie teorię .
Gosc
2 lata temu
Sami podpalili katedre to żałosne.
CNNNC
2 lata temu
Tragiczne w skutkach efekt ubogacania kulturowego . Strata tak ogromna , nie do wyobrazenia . Wszystkie podobne obiekty sa zagrozone ze strony ubogacania
SD
2 lata temu
Wysokie stężenie ołowiu we krwi i nic żadnego zagrożenia.... Dziwne propaganda i oszukiwanie ludzi może to łykną.
ssdggf
2 lata temu
Słabo napisany ten artykuł... jak rozumiem dziecku nic nie grozi o bo wdrożono leczenie. Zaś cała reszta, mieszkańcy, turyści i robotnicy są zagrożeni...
aaa
2 lata temu
pamiętam Czernobyl i ówczesne oficjalne komunikaty ze strony PZPR i ZSRR : "była awaria (...) ale nic nikomu nie grozi..." -> więc wytłumaczcie mi, czym się różni dzisiejsza Unia, tfu przepraszam, Eurokołchoz, od tamtejszej propagandy radzieckiej ??? bo ja nie widzę różnicy !
czajka
2 lata temu
no chyba że miał tam znajomych, to zmienia postać rzeczy
francja
2 lata temu
tam wulkanów podobno nie ma więc w czym problem?
bDJxcggb
pozor!
2 lata temu
Niech nie będą głupi. Tu jest drugie dno. Do czegoś badania mają posłużyć.
60plus
2 lata temu
Pamiętam smak ołowiu z dzieciństwa , pogryzało się
1075
2 lata temu
jak zwykle dziennikarskie nowinki poniżej godności ludzkiej
AS.
2 lata temu
...kobiety i dzieci przede wszytkim? Mężczyźni mogą żyć z ołowicą.
oi
2 lata temu
kosciol ktory zabija dzieci?
Hh
2 lata temu
Przy katedrze pracuja roboty ale taka dawka olowiu u 7 latka to nic... Pewnie nie chca marnowac kasy na ewakuacje i wynajmowanie ludziom z okolicy mieszkan bo cent przeciez tam szalone
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić