REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 4 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Krzysztof Narewski11.01.17 (22:19)

Alkohol wcale nie leczy smutków. Wręcz odwrotnie

Wypite procenty wzmacniają złe wspomnienia - twierdzą lekarze ze szpitala Johns Hopkins Medicine w amerykańskim Baltimore. Badania przeprowadzili na myszach.
pixaby / Pixabay.com

Eksperyment podzielono na kilka etapów. Na początku w gryzoniach wywołano coś na wzór zespołu stresu pourazowego przez włączanie prądu w podłodze ich klatek. Następnego dnia podzielono je na dwie grupy. Pierwszej dano tylko wodę, drugiej wodę zmieszaną z alkoholem. Przez kolejne dni analizowano zachowanie myszy pod wpływem prądu i dźwięków kojarzonych ze wstrząsami.

Myszy pijące alkohol co jakiś czas zastygały w bezruchu. Reagowały tak przez ponad 50 proc. czasu badania. Naukowcy zinterpretowali to jako przypominanie sobie o doświadczonych wcześniej traumatycznych momentach. Te, którym podano wodę, były o wiele bardziej ruchliwe.

REKLAMA

Kolejne odkrycie dotyczyło kwasu glutaminowego. Na ten neuroprzekaźnik oddziaływano specjalnymi przeciwciałami. Okazało się, że dzięki temu myszy, którym podano alkohol, stały się bardziej ruchliwe. Odsetek czasu w bezruchu spadł z 50 proc. do 20 proc.

Badacze jednak ostrzegają. Zespół stresu pourazowego u człowieka jest czymś o wiele bardziej skomplikowanym niż w przypadku myszy. Dlatego zanim potencjalne lekarstwo wejdzie do sprzedaży, minie najprawdopodobniej co najmniej kilka lat. W takich przypadkach jak zawsze potwierdza się stara prawda, głosząca, że alkohol nie pomaga uciec od problemów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij