o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Amerykański lotniskowiec u brzegu Wietnamu. Pierwszy raz od 43 lat

48
Podziel się

Wizyta marynarki wojennej jest elementem gry o dominację na azjatyckich wodach.

Amerykański lotniskowiec u brzegu Wietnamu. Pierwszy raz od 43 lat
(Getty Images, U.S. Navy)
bEShromt

*Imponującą sylwetkę okrętu można było zauważyć u wybrzeży miasta Đà Nẵng. *Wraz z kolosem, który waży ponad 100 tys. ton, pojawiły się także dwa inne statki. Amerykańscy żołnierze spędzą na wietnamskich wodach pięć dni.

Lotniskowiec USS Carl Vinson przybył w poniedziałek do Wietnamu. Komentatorzy podkreślają strategiczne znaczenie jego wizyty. Ma świadczyć o współpracy między dawnymi wrogami – informuje CNBC. Stany Zjednoczone zbliżają się politycznie do Wietnamu ze względu na rosnące w regionie znaczenie Chin.

Wizyta stanowi kamień milowy w stosunkach między krajami. Pokazuje wsparcie Stanów dla silnego, dostatniego i niezależnego Wietnamu. Przeszliśmy od byłych wrogów do bliskich partnerów – powiedział Daniel Kritenbrink, ambasador USA w Wietnamie.

bEShromv

To największa obecność wojsk amerykańskich w Wietnamie od 1975 roku. Według źródeł związanych z amerykańskimi dyplomatami, Wietnamczycy przez kilka miesięcy musieli przygotowywać się do odwiedzin. Musieli przede wszystkim przekonać chińskich polityków, że amerykańska wizyta na Morzu Południowochińskim nie zagraża Państwu Środka.

Sytuacja na Morzu Południowochińskim jest w ostatnim czasie bardzo napięta. Od lat chiński rząd traktuje akwen jak własny. Od 2013 roku budują tam sztuczne wyspy. Chcą w ten sposób kontrolować handel o wartości 3 bilionów dolarów.

Zobacz także: Zobacz także: Generał US Air Force: wojna w kosmosie to tylko kwestia lat
bEShromB

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEShromW
KOMENTARZE
(48)
prl
2 lata temu
witnam sam sie nie obroni przed stadem zoltych mrowek zeby nie amerykanie to juz po nich i innych-a katyn juz zapomnieli i inne ?
barack i jego...
4 lata temu
usa ma być mesjaszem świata klekajcie narody a siedziba to pentagram w waszyngtonie sory miało być pentagon siedziba oświeceństwa
kol
4 lata temu
Biżuteria za 100 tys. dol., cygara za 40 tys. i ekskluzywna damska bielizna. Takie rzeczy były kupowane za pomocą kart kredytowych przez pracowników spółki wchodzącej w skład Grupy Polska Żegluga Morska. Paweł Brzezicki, komisarz w PŻM twierdzi, że za rządów PO-PSL grupa została doprowadzona na skraj bankructwa, a z jej kont zniknęło 300 mln euro” – czytamy w dzienniku.
bEShromX
zs
4 lata temu
Jeden AWANGARD i na dno
xyz
4 lata temu
Jankesom pachnie wietnamska ropa!
CHŁOP W KALOS...
4 lata temu
GDYBY W WIETNAMIE RZĄDZIŁ PIS TO AMERYKANÓW BY TAM NIE BYŁO JAK MOŻNA ZAPOMNIEĆ O 3 MILIONACH ZABITYCH RODAKÓW
ttt663
4 lata temu
gdzie mój komentarz cewki moczowe !!! pisałem o czynniku pomarańczowym i jego skutkach które są widoczne do dzisiaj . ciekawi googlujcie !
Gość
4 lata temu
Znowu Terrorysta prowokuje, ale to już rozpoczął się już jugo upadek
kuba55
4 lata temu
Komuniści zmanipulowali Wietnamczyków wizją świetlanej przyszłości ich kraju i z pomocą CCCP wprowadzili dyktaturę komunistyczną w całym państwie.I po co było jeść tą żabę .Komunizm znalazł się na śmietniku historii,nawet CHRL to państwo z gospodarką rynkową ,choć nie przyznają się ,że nie są już komunistyczną dyktaturą.Wszystko to ,co dotknęło Wietnam,CHRL spowodował Związek Sowiecki. Amerykanom zawdzięczamy to,że komunizm nie uczynił z ludzkości niewolnikami, tak jak w Korei Pln.Nie istniała by żadna opozycja,która była by w stanie zmienić stan rzeczy.Koszmarna wizja .
agent orange
4 lata temu
Już raz tam byli - klika milionów ofiar
Glowala
4 lata temu
Panu redktoru! Statki to są w zlewie albo na jeziorze lub morzu cywilne jednostki. Wojskowe, wojenne to są okręty! Taki nasz ojczysty język jest i kropka. Googlowski tłumacz nie daje rady.
VOLF
4 lata temu
Wietnam to chyba już był . ( mam 58 lat to coś pamiętam ) Teraz to najbardziej adekwatny przeciwnik do możliwości tego byłego mocarstwa.
pierdyxowicz
4 lata temu
Coś mi się widzi, że niebawem pierdyknie Yellowstone.
bEShromP
jan
4 lata temu
Przekupili kogo trzeba i juz sie kochaja !?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić