o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Argentyna. Ten wyrok ucieszy kobiety. Mąż zapłaci za prowadzenie domu

24
Podziel się

Bezprecedensowy wyrok w Argentynie. Sąd nakazał mężczyźnie, żeby zapłacił swojej byłej żonie 8 milionów pesos, czyli ponad 670 tys. zł. Wynagrodzenie kobieta dostanie za wychowywanie dzieci i czynności domowe, które wykonywała przez 29 lat małżeństwa.

Argentyna. Ten wyrok ucieszy kobiety. Mąż zapłaci za prowadzenie domu
(iStock.com)
bDIDtXat

Wiele lat temu Argentynka rzuciła karierę. Posiada dyplom z ekonomii, ale postanowiła się poświęcić wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domem. Za mąż wyszła w 1982 roku, a w 2011 się rozwiodła. Po rozstaniu, z racji dużej luki w zawodowym życiorysie, nie była w stanie znaleźć pracy.

Sąd postanowił ją wynagrodzić. Sędzia Victoria Fama stwierdziła, że kobiecie należą się pieniądze za te wszystkie lata, w trakcie których wychowywała dzieci i prowadziła dom – poinformował dziennik "Clarin".

Ten wyrok to nowość, bo w końcu przyznano, że wszystko to, co robimy w domu, to też praca. Wymaga to czasu, wysiłku i umiejętności. Nikt tego jednak nie zauważa i kobiety nie dostają wynagrodzenia – skomentowała Lucia Martelotte z walczącej o równość płciową organizacji Equipo Latinoamericano de Justicia y Genero.

bDIDtXav
Zobacz także: Zobacz też: Zbadano, jak wspólne sprzątanie wpływa na seks

Trudna sytuacja kobiet. Martelotte dodaje, że kobietom posiadającym dzieci w Argentynie trudniej jest znaleźć pracę niż tym, które potomstwa nie mają. Przez to wiele z nich jest skazanych na zajmowanie się domem. Ze statystyk wynika, że na prowadzenie domu i wychowywanie dzieci kobiety w tym kraju przeznaczają dwa razy więcej czasu niż mężczyźni.

Sędzia zauważyła, że ciąży na nich presja odgrywania ról społecznych. Nadmieniła jednak, że nie wszystkie mogą liczyć na podobne wyroki. Szanse na to mają przede wszystkim kobiety z wykształceniem, które odeszły z pracy, żeby zająć się dziećmi i domem.

bDIDtXaB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDIDtXaW
KOMENTARZE
(24)
x
2 lata temu
Nie do końca to sprawiedliwe, bo to był jej wybór i także jej dom, a poza tym mąż ją utrzymywał.
e
2 lata temu
Ciekawe czy sąd był na tyle dokładny i policzył tej pani za utrzymanie prze męża.
Dawid
2 lata temu
Teraz maż powinien podliczyć ile wydał na jej ciuchy, perfumy za to że miała dach nad głową za który płacił itp. sprawy. Pewnie wyjdzie znacznie więcej niż 8 mln pesos.
bDIDtXaX
iga
2 lata temu
Już widzę jak wszystkie Karyny i maDki emigrują do Argentyny...
Smuteczek sie...
2 lata temu
A teraz Isabel będzie ścigać Kaza pozwami z Buenos Aires.
Najnowsze komentarze (24)
fghjk
2 lata temu
A gdyby ta pani pracowała zawodowo i wykonywała dodatkowo "te drobne prace domowe", to nic by nie dostała, bo lenistwo się dodatkowo opłaca.
gość
2 lata temu
Z tego co czytam, część Panów nie powinna brać ślubu...
olo
2 lata temu
Sama nie korzystała z tego że ma posprzątane i ugotowane (de facto przez siebie) ? A czy zapłaciła mężowi za sex i za naprawy które on jako facet robił w domu? Była na utrzymaniu męża więc sama to wybrała.
a
2 lata temu
A przepraszam te dzieci to są tego męża wyłączną własnością, czy jak, że to on sam ma ponieść wszystkie koszty ich wychowania? Utrzymywał niepracującą żonę i dzieci i teraz jeszcze raz będzie musiał za to zapłacić - więcej takich wyroków, a znalezienie frajera na męża zacznie graniczyć z cudem - żaden mężczyzna z odrobiną rozumu się na to nie zdecyduje (a ci pozostali to i tak wam nic nie zapłacą bo skąd wezmą?). Congratulations feminazis u played yourselfs (szkoda że normalne kobiety też za to zapłacą - a właściwie już płacą).
Gh
2 lata temu
Zaràbiscie!
87
2 lata temu
No to w drugą stronę ona niech zapłaci za 29 lat noclegów i całodobowego wyżywienia jak również za ciuchy z tylu lat
cxbcb
2 lata temu
a udokumentowała tę pracę ? zapłaciła podatek ? czy to była działalność gospodarcza ? heh
Ewa
2 lata temu
Świat zwariował, sędzia upadła na głowę albo nienawidzi mężczyzn! A później dziwią się, że tylu gejów na świecie.
bDIDtXaP
Flippo
2 lata temu
A pewno przez ten cały czas chodziła w worku i żarła piach.
Nick
2 lata temu
Co za patologia ,całkiem się w tyłkach poprzewracała a utrzymanie księżnej to za darmo , powinna zwrócić kasę za utrzymywanie przez tyle lat , jeszcze trochę i oficjalnie zrobisz zawód z rodzenia dzieci
fghjkl
2 lata temu
nic tylko siedzieć w domu i żądać od partnera pieniędzy. Ta sędzie to chyba z głupim na rozum się zamieniła. JAK mąż przychodził do domu po pracy to nic nie robił , traktował dom jak hotel? a kto ją utrzymywał i płacił za jej wydatki ?
1234
2 lata temu
Bo, Polska to kraj głupich prymitywnych facetów. Półki też do najmądrzejszych nie należą.Stąd te wypowiedzi. Dlatego za niedługo uciekam gdzie pieprz rośnie od tej polskiej głupoty i ciemnoty.
Smuteczek sie...
2 lata temu
A teraz Isabel będzie ścigać Kaza pozwami z Buenos Aires.
1234
2 lata temu
Ja wiem ze Polska to chory kraj i w większości wypowiadających się to faceci wychowani przez mamuśki. A mamuśka usługiwała. Gdyby taka wystarczy wystąpiła do sądu o rekompensatę za lata ciężkiej pracy przy takim super leniu domowym syneczku to by dopiero afera była. W większej części polscy faceci to domowe lenie a polskie głupie kobiety jeszcze przyznają im rację. Bo tutaj jest kult faceta. Średniowiecze i zacofanie.Tragedia.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić