REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski12.06.19 (21:13)

Argentyna. Ten wyrok ucieszy kobiety. Mąż zapłaci za prowadzenie domu

Bezprecedensowy wyrok w Argentynie. Sąd nakazał mężczyźnie, żeby zapłacił swojej byłej żonie 8 milionów pesos, czyli ponad 670 tys. zł. Wynagrodzenie kobieta dostanie za wychowywanie dzieci i czynności domowe, które wykonywała przez 29 lat małżeństwa.
iStock.com

Wiele lat temu Argentynka rzuciła karierę. Posiada dyplom z ekonomii, ale postanowiła się poświęcić wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domem. Za mąż wyszła w 1982 roku, a w 2011 się rozwiodła. Po rozstaniu, z racji dużej luki w zawodowym życiorysie, nie była w stanie znaleźć pracy.

Sąd postanowił ją wynagrodzić. Sędzia Victoria Fama stwierdziła, że kobiecie należą się pieniądze za te wszystkie lata, w trakcie których wychowywała dzieci i prowadziła dom – poinformował dziennik "Clarin".

REKLAMA

Ten wyrok to nowość, bo w końcu przyznano, że wszystko to, co robimy w domu, to też praca. Wymaga to czasu, wysiłku i umiejętności. Nikt tego jednak nie zauważa i kobiety nie dostają wynagrodzenia – skomentowała Lucia Martelotte z walczącej o równość płciową organizacji Equipo Latinoamericano de Justicia y Genero.

Zobacz też: Zbadano, jak wspólne sprzątanie wpływa na seks

Trudna sytuacja kobiet. Martelotte dodaje, że kobietom posiadającym dzieci w Argentynie trudniej jest znaleźć pracę niż tym, które potomstwa nie mają. Przez to wiele z nich jest skazanych na zajmowanie się domem. Ze statystyk wynika, że na prowadzenie domu i wychowywanie dzieci kobiety w tym kraju przeznaczają dwa razy więcej czasu niż mężczyźni.

Sędzia zauważyła, że ciąży na nich presja odgrywania ról społecznych. Nadmieniła jednak, że nie wszystkie mogą liczyć na podobne wyroki. Szanse na to mają przede wszystkim kobiety z wykształceniem, które odeszły z pracy, żeby zająć się dziećmi i domem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij