Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Będzie kolejna skarga KE na Polskę do TSUE? Chodzi o przekop Mierzei Wiślanej

16
Podziel się

Komisja Europejska bacznie przygląda się przekopowi Mierzei Wiślanej - jednemu ze sztandarowych projektów PiS. Okazuje się, że ma do niego poważne zastrzeżenia i wszczęła tzw. procedurę przeciwnaruszeniową. Może ona wkrótce skończyć się kolejną skargą przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Przekop Mierzei Wiślanej. KE może złożyć kolejną skargę na Polskę do TSUE
Przekop Mierzei Wiślanej. KE może złożyć kolejną skargę na Polskę do TSUE (East News, NDI/REPORTER)
bEKszuaJ

Jak informuje rmf24.pl chodzi o niezgodność specustawy o budowie przekopu Mierzei Wiślanej z unijną dyrektywą środowiskową. Gwarantuje ona obywatelom dostęp do procedury odwoławczej w sprawie podejmowanych przez władze decyzji związanych ze środowiskiem a także udział w ich podejmowaniu. W grę wchodzi także łamanie zasad konwencji z Aarhus, ratyfikowanej przez Polskę w 2013 r. Jej celem jest zapewnienie społeczeństwu obywatelskiemu dostępu do sądów.

"Prawo regulujące rozwój tego projektu (tj. przekopu Mierzei) jest przedmiotem postępowania przeciwnaruszeniowego, które zostało wszczęte w 2016 r. ponieważ nie zezwala ono polskim sądom na sprawdzenie, czy projekty takie jak omawiany są realizowane zgodnie z prawem" - poinformowały w oświadczeniu przesłanym rmf24.pl źródła w Komisji Europejskiej. Reporterka radiostacji ustaliła nieoficjalnie, że jest to już ostatni etap procedury.

bEKszuaL

Do tej pory Komisja Europejska nie informowała, że prowadzi procedurę przeciwnaruszeniową dotyczącą specustawy o budowie przekopu Mierzei Wiślanej. Było jednak wiadomo, że ma wątpliwości w sprawie przekopu i jej przedstawiciele kilkakrotnie spotykali się z polskimi władzami.

KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej: polskie władze nie zastosowały się do porad

20 grudnia 2018 roku KE wprost zaapelowała do Polski o wstrzymanie prac przy przekopie do czasu, aż zostaną rozstrzygnięte wszystkie wątpliwości.

- W czasie licznych eksperckich spotkań Komisja Europejska zalecała polskim władzom, by poprawne proceduralne i prawne wymogi zostały wypełnione - mówił w listopadzie ubiegłego roku w rozmowie z Polsat News rzecznik Komisji Europejskiej ds. środowiska Enrico Brivio.

bEKszuaR

Dodał też, że "polskie władze wciąż nie zastosowały się do zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących działań, jakie należy podjąć", by wszystko odbywało się w poszanowaniu prawa.

"Pomimo, że projekt widocznie posuwa się do przodu polskie władze jak dotąd nie zastosowały się do porad Komisji dotyczących działań, jakie należy podjąć, aby podążać właściwą ścieżką proceduralną" - poinformowały rmf24.pl źródła w Komisji Europejskiej. "Ponieważ polskie władze nie usunęły braków w prawie, a sytuacje takie jak ta ilustrują ich ciągłe szkodliwe konsekwencje, Komisja rozważy kilka opcji skutecznego rozwiązania tej sytuacji" - brzmi oficjalny komunikat.

bEKszuaS

Z nieoficjalnych informacji reporterki rmf24.pl wynika, że KE może złożyć skargę na Polskę do TSUE.

Źródło: rmf24.pl

bEKszubm
KOMENTARZE
(16)
ula
3 miesiące temu
A moze ruszyc z wojkiem z ladu i z powierza na ta skudlona UNIE i jak zrownac z Ziemią
labla
2 lata temu
PełOsie nie budują tylko rujnują , więc do UE kablują
Trzeźwy
2 lata temu
Popieram UE - jeżeli nie ma zbieżności z unijnymi dyrektywami i nie ma reakcji na monity w kwestii poprawy prawa należy reagować ...Jak ktoś nie reaguje na argumenty słowne,musi odczuć argument siły.... Ta władza jest zaś wyjątkowo odporna na wiedzę - jakąkolwiek....
bEKszubn
Gość
2 lata temu
Ale się gotują. Niedługo Polski rząd w Polsce nie będzie mógł nic zrobić bez łaskawej zgody cesarzy z Brukseli. Powrót do niechlubnej historii, kiedyś to w Moskwie decydowano, co nam wolno, co nie. Teraz Bruksela. Jak ZSRR. Proponuję wszczęcie postępowania przeciwko KE za próbę odebrania niepodległości państwu polskiemu.
Jachu
2 lata temu
A Kidawa głupoty trzepie na temat przekopu, ogarnij się babolu
Marek
2 lata temu
Przekop to przykład niszczenia na poziomie pisu
Totalna
2 lata temu
POwska patologia nie zna granic przyzwoitości ,tylko ulica lub zagranica ,teraz donosicielem jest BUDKA
cscs
2 lata temu
Jeżeli z UE będą mówić nam co nam wolno w naszym domu to po co komu UE. Próbują nam wmówić, że nie jesteśmy suwerennym krajem, a we wszystkim decyduje UE i ich POplecznicy. POplecznicy torpedują wszystko by udowodnić, że tylko oni mają rację. Otóż Nord Stream jest projektem niezgodnym z prawem UE oraz międzynarodowym, ale kontynuowanym. Niemiecki TK w tej materii wydał orzeczenie o wyższości prawa niemieckiego nad UE. Podobnie w Hiszpanii, ale Polsce nie wolno bo POplecznicy napuszczą UE, które zgniecie Polskę bo najważniejsze są ich interesy, a nie polskie.
Jacek
2 lata temu
Kopmy a nie czekajmy , kopiemy w naszym polskim gruncie -nie bedziemy przeciez płacic za wpływanie z Bałtyku do Portu Remontowego ELBLAG - nie bedziemy płacic za przeplywy w tym celu przez wody rosyjskie !! dr in.Jacek .(Politechnika ).
jaSip
2 lata temu
jednak proszę wysoką komisję o interwencję ws. brudnych kibli, których u nas jest tak wiele!!!
LUK
2 lata temu
Przekop jest bdb pomysłem powinien rozumieć to każdy czy popiera lub nie PiS nie zmienia to faktu że pozwoli to uniezależnić się w dużym stopniu od Rosji. Koniec kropka a UE może nam naskoczyć tyle mają do gadania że też ten PiS jest taki uległy bo o PO i reszcie to nawet nie ma co wspominać sługusy to takie żenujące.
Patriota
2 lata temu
"Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy", "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz Ni dzieci nam germanił", pamiętajmy o naszym hymnie i rocie kochani rodacy.
mon
2 lata temu
Marynarka Wojenna RP de facto przestała istnieć. Jedyny mający wartość bojową okręt podwodny miał pożar w stoczni, a duma naszego przemysłu okrętowego, budowany przez prawie 20 lat ORP "Ślązak" jest tak słabo uzbrojony, że nadaje się co najwyżej do łapania piratów w okolicach Somalii.
bEKszubf
gość 44
2 lata temu
Jeszcze trochę to te barany będą chciały decydować czy możemy wybudować w Pol,sce3 fabrykę majtek. A pytam jakim prawem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić