o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Brazylia. Epidemia koronawirusa zagraża lasom Amazonii

17
Podziel się

Epidemia koronawirusa osłabia brazylijskie służby mające chronić Amazonię. Puszczy grożą pożary i nielegalne wycinki. Choroba dała swobodę ludziom odpowiedzialnym za niszczenie największego lasu świata.

Pożar w lasach Amazonii
Pożar w lasach Amazonii (Youtube.com)
bDziGcYB

Epidemia koronawirusa zagraża Puszczy Amazońskiej. Lokalni mieszkańcy i organizacje pozarządowe ostrzegają, że z powodu skupienia się państwa na walce z chorobą, coraz śmielej działają grupy dokonujące nielegalnych wycinek i przejęć ziemi.

Za kilka miesięcy szczyt osiągnie sezon pożarowy w puszczy. Niszczenie lasów jest jednym z głównych powodów wielkich pożarów, jakie mają miejsce w ostatnich latach. Jednak służby, w tym wojsko, które pomagało strażakom w walce z żywiołem w zeszłym roku, będą zajęte walką z epidemią koronawirusa.

Zobacz także: Dym z pożarów w Australii obleka całą ziemię

bDziGcYD

Wycinki w Amazonii

Głównymi strażnikami lasu są zamieszkujące go grupy tubylców. Od lat toczą oni wojnę z osobami, poszukującymi w "płucach świata", źródeł zysku. Są to m.in. handlarze drewnem oraz hodowcy bydła i rolnicy, którzy prowadzą wycinki pod pastwiska i pola. Pojawiają się też górnicy, którzy budują w Amazonii nielegalne kopalnie.

Konflikt często staje się bardzo brutalny. We wtorek brazylijskie media donosiły o zabójstwie lokalnego przywódcy i nauczyciela z plemienia Guajajara, Zezico Rodriguesa. Był to piąty członek wspólnoty zamordowany od listopada. Rodrigues aktywnie działał na rzecz ochrony puszczy.

bDziGcYJ

Jestem celem numer jeden dla tych, którzy chcą zagarnąć ziemię i ich zabójców - cytuje działacza The Guardian.

Fala przemocy wobec Indian Amazońskich łączy się z przejęciem władzy przez prezydenta Jaira Bolsonaro. Jeszcze w czasie kampanii bardzo lekceważąco wypowiadał się on na temat ostrzeżeń ekologów, co do znaczenia ekosystemu Amazonii. Budżet rządowej organizacji chroniącej środowisko, Ibama, został radykalnie obcięty, a 1/3 pracowników zwolniona.

Sprawia to, że osoby chcące wykorzystać ten obszar do własnych celów zaczęły jeszcze bardziej bezlitośnie walczyć z tubylcami. Efektem były, m.in, katastrofalne pożary puszczy w zeszłym roku. Teraz, gdy koronawirus odwrócił uwagę Brazylijczyków i całego świata od kwestii ekologicznych, to lato może być jeszcze gorsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDziGcYK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDziGcZe
KOMENTARZE
(17)
dfdf
10 miesięcy temu
Za przyzwoleniem rządu Brazylii. Wystarczyłoby ogłosić, że jest zakaz prowadzenia upraw na wypalonych i wyciętych terenach. I nałożyć drakońskie kary za jego złamanie.
Ślązak
10 miesięcy temu
Ludzi nic nie nauczy pokory w stosunku tego co nas otacza niszczymy wszystko jak szarańcza zło jest potężne na ziemi
Edi
10 miesięcy temu
ludzie zachowują się jak wirus, niszczą swojego żywiciela i w końcu z nim umierają. Planeta broni się jeszcze przed zagładą.
bDziGcZf
stefan
10 miesięcy temu
Bolsonaro powinien zdechnac na koronawirusa
fafik
10 miesięcy temu
W Polsce tez ktoś wyciął puszcze.
Najnowsze komentarze (17)
Zenek
10 miesięcy temu
Dlatego niech padnie 4/5 ludzi na tego wirusa.
kim
10 miesięcy temu
Nie będzie wycinki bo 1/3 ludzkości wymrze jeżeli nie na koronawirusa to na powikłania po wirusie Nikt tego nie mówi bo boja sie
Wiedzcie,że
10 miesięcy temu
zdrowotny dramat to jedna sprawa. Zaczął się drugi dramat-gospodarczy, ale na razie w krajach najlepiej rozwiniętych . w USA z dnia na dzień pracę straciło kilka milionów ludzi ! W Skandynawii już jest katastrofa a będzie kataklizm . Tylko w Finlandii (5,5 mln mieszk,) i Szwecji ( 10,1mln mieszk.) 600-700tys ludzi nagle zostało bez pracy. Dla tamtejszych systemów socjalnych jest to jak nalot bombowy gdyż finanse socjalne w Skandynawii ( Na pewno i najbardziej Norwegia , Finlandia , Szwecja ) są już od lat zdruzgotane imigrantami . Kanada i UK już ukazują słabości systemu... Kraje biedne i zacofane są lepiej przygotowane na przetrwanie ludzkości ( tj swoich obywateli ) gdyż z głód i ubóstwo to ich chleb powszedni ...
Urazonyludź
10 miesięcy temu
Niech sie dzieje wola nieba.... Nie zal mi ludzi
Maliniak
10 miesięcy temu
Koniec świata pani Popiołkowa. Za pół roku będzie nas dużo dużo mniej.
ghost
10 miesięcy temu
Jedyną reakcja na dewastacje Amazonii i mordowanie tubylców jest zaangażowanie armii i bezpardonowe akcje militarne w stosunku do rabusiów i traktowanie ich jak pospolitych bandytów. Brak tak radykalnych metod będzie świadczyć o zaangażowanie w to elit rządowych i czerpanie z tego zysków.
Prazil
10 miesięcy temu
Do lata to Brazylia będzie 3cim epicentrum choroby i ludzie nawet do tego lasu nie wyjdą. Na Maracanie to może i zmieści się 500000 ludzi ale nie na łóżkach.
Onej
10 miesięcy temu
Drony i strzelac
bDziGcYX
Geograf
10 miesięcy temu
Matka Natura wie gdzie wzniecić pożar, który wulkan obudzić a gdzie wzbudzić tsunami a wy tu bzdury wypisujecie ...
Tak
10 miesięcy temu
Trzeba do nich strzelać, jedyne wyjście
stefan
10 miesięcy temu
Bolsonaro powinien zdechnac na koronawirusa
Edi
10 miesięcy temu
ludzie zachowują się jak wirus, niszczą swojego żywiciela i w końcu z nim umierają. Planeta broni się jeszcze przed zagładą.
161siempre
10 miesięcy temu
Bolzonaro, Kaczyński, Orban, Trump - polityczna klika putinowskich nacjonalistów dążących do dyktatur i wojen, kosztem nas wszystkich...
koala & koala
10 miesięcy temu
To mniejsze zło od masowego bezrobocia - tłumaczy rząd.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić