o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Facebook i Twitter usunęły wpisy prezydenta Brazylii. Uznały je za szkodliwe fake newsy

8
Podziel się

Facebook, Instagram oraz Twitter zdecydowały o usunięciu wpisów prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, na temat koronawirusa. Powodem miało być "szerzenie dezinformacji" oraz promowanie treści grożących zdrowiu publicznemu.

Facebook zareagował na wpisy prezydenta Brazylii
Facebook zareagował na wpisy prezydenta Brazylii (Materiały prasowe)
bELzbjBx

Mimo rosnącej fali zachorowań w Brazylii i na całym świecie, Jair Bolsonaro podchodzi do koronawirusa w sposób bardzo lekceważący. Prezydent, który miesiąc temu mówił o COVID-19, jako o "lekkiej grypie", nadal nie daje się przekonać do wzięcia zagrożenia na serio.

Usunięte wpisy prezydenta Brazylii

W poniedziałek wieczór Facebook oraz Instargam postanowiły skasować wrzucony przez Bolsonaro film, w którym przechadza się po stolicy kraju, podchodząc do grupek ludzi i witając się z nimi uściskiem dłoni. Jest to złamanie chyba najbardziej znanej zasady bezpieczeństwa zalecanej przez rządy oraz WHO.

Facebook usunął też udostępniony przez prezydenta w niedzielę post o tym, że chorobę można wyleczyć przeciwmalarycznym środkiem, hydroksychlorochiną. Informacja ta została już dużo wcześniej sprecyzowana przez farmakologów, którzy stwierdzili, że substancja, choć działa, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

bELzbjBz

O skasowaniu wpisów Bolsonaro zadecydował też Twitter. Z powodu złamania regulaminu usunięto wpisy w których głowa państwa namawiała do kontynuowania normalnego życia i nie zamykania działalności sklepów, gdyż "wirus jest dużo mniej niebezpieczny, niż unieruchomienie gospodarki".

Wpisy zawierają treści niedozwolone, zagrażające zdrowiu publicznemu i przeczące oficjalnie uznanym źródłom - napisał Twitter w uzasadnieniu decyzji, dodając, że działania Bolsonaro zwiększają ryzyko szerzenia się choroby.

Zobacz także: Koronawirus pogrąża gospodarkę

bELzbjBF

Lekceważenie koronawirusa

Według brazylijskiej konstytucji prezydent jest jednocześnie szefem rządu. Postawa Bolsonaro ma więc wielki wpływ na działania państwa. Mimo braku ogólnokrajowych regulacji, swoje własne obostrzenia wprowadziło już wiele samorządów w tym dwa największe miasta - Rio de Janeiro i Sao Paulo. Również niektórzy członkowie administracji prezydenta naciskają na wprowadzenie bardziej restrykcyjnych praw.

Sprawy w swoje ręce wzięły nawet gangi uliczne, które na swoich terenach zaczęły pilnować zasad kwarantanny. We wtorek brazylijski sąd najwyższy oświadczył, że Bolsonaro mógł popełnić przestępstwo, namawiając ludzi do niestosowania się do zasad izolacji, czy nazywając środki zaradcze "histerycznymi".

W Brazylii potwierdzono około 6 tysięcy zakażeń koronawirusem z czego ponad 200 okazało się śmiertelnych. Według niektórych ekspertów, kraj ten, podobnie jak całą Amerykę Południową, dopiero czeka fala zachorowań, podobna do tej, która obecnie szaleje w Europie.

bELzbjBG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

.

bELzbjCa
KOMENTARZE
(8)
ASA
2 lata temu
TWITTER I PEJSBUK TO ZAKAŁY ŻYDOWSKIE !
Dr0
2 lata temu
Aaa. Czyli glupcy są nie tylko w naszej władzy.
W USA w
2 lata temu
2018 roku na grype zmarlo 60 tysiecy osob. Slyszeliscie, zeby zamknieto kina czy restauracje?
bELzbjCb
R40
2 lata temu
Ma rację. Systemy rządzące starają się za wszelką cenę ludzi zarazić paniką i strachem. Wirus jako broń biologiczna ma na celu sprawdzenie ile ludzi padnie. Czy nikt nie widzi co zaczyna się dziać na świecie? Ogarnijcie się ludzie trochę i przemyślcie na spokojnie co jest nam wpajane przez zakłamane media a jakie są fakty.
Alik
2 lata temu
Ugnie się pod presją społeczną.
kiciek123.56
2 lata temu
Komu zalezy , zeby zarazic panika caly swiat ? Ten gosciu przeszedl ta chorobe - tak ze on wie o czym mowi !!!
cxvxc
2 lata temu
powiedzial prawde nie koronawirus nas wykonczy tylko kleska gospodardza
AntyPOPiSuar
2 lata temu
Może jedyny, który używa mózgu zamiast emocji, które zniszczą naszą gospodarkę? Włochy...zarażony nieco ponad 1 promil populacji!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić