Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Chora na raka jako pierwsza skorzystała z prawa do eutanazji w Australii

52 reakcje
0
0
52
Podziel się

61-letnia Australijka chorująca na nieuleczalny nowotwór poddała się eutanazji. Jest pierwszą osobą, która skorzystała z kontrowersyjnego prawa w stanie Wiktoria w Australii.

Chora na raka jako pierwsza skorzystała z prawa do eutanazji w Australii
(Go Gentle Australia)

Kerry Robertson zmarła w domu opieki w stanie Wiktoria. Kobieta otrzymała zgodę na dostęp do śmiertelnej dawki narkotyku. Jej rodzina przekazała, że "umożliwiono jej śmierć, jakiej pragnęła".

Byliśmy przy niej, otaczaliśmy ją miłością. W tle grał David Bowie. Opuściła ten świat z odwagą i wdziękiem, wiedząc, jak bardzo jest kochana. Dla mnie to jest najwspanialsza rzecz: świadomość, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by była szczęśliwa w życiu i spokojna podczas śmierci - powiedziała w oświadczeniu córka 61-latki, Nicole Robertson.

W 2010 r. u kobiety zdiagnozowano raka piersi. Później nowotwór rozprzestrzenił się na kości, płuca, mózg i wątrobę. W marcu 61-latka stwierdziła, że "ból i skutki uboczne są nie do zniesienia" i postanowiła przerwać chemioterapię oraz radioterapię - podaje BBC.

W 2017 r. parlament australijskiego stanu Wiktoria, po trwającej ponad 100 godzin debacie, przyjął przepisy zezwalające na eutanazję śmiertelnie chorych osób. W czerwcu bieżącego roku prawo weszło w życie. Jeszcze tego samego dnia Kerry Robertson złożyła wniosek o eutanazję. Wprowadzenie podobnych przepisów rozważają również stany Australia Zachodnia i Queensland.

By skorzystać z prawa do eutanazji w Wiktorii, należy spełniać określone wymagania. Mogą ubiegać się o to jedynie osoby, które ukończyły 18 lat oraz te, którym lekarze dają najwyżej 6 miesięcy życia. Chory musi trzykrotnie zwrócić się z prośbą o eutanazję do specjalnie przeszkolonych lekarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

52
0
0
KOMENTARZE
(52)
fddf
6 miesięcy temu
jej życie ,jej sprawa, co komu do domu.
bear
6 miesięcy temu
Cywilizacja wkroczyła do Australii ! Nareszcie !
Go
6 miesięcy temu
R.I.P.
Gosc
6 miesięcy temu
Odeszla na wlasnych warunkach , tak jak chciala . A My zdrowi nawet nie umiemy sobie wyobrazic jak jest ciezko podjac taka a nie inna decyzje i ile tego chorego i rodziny to kosztuje bolu i strachu. Bo jak wiemy nikt nie chce umierac i zaden z Nas nikogo tracic .
Serek
6 miesięcy temu
Co w tym cywilizowanego i "godnego", żeby śmiertelnie chora osoba była zmuszana przez prawo do cierpienia i powolnego umierania w bólu? Jeśli tortury są zakazane to czemu zmuszamy ludzi i ich bliskich do obserwowania postępującej śmierci? Jaka w tym godna śmierć? Barbarzyństwem nie jest eutanazja a zmuszanie do cierpienia. Zaraz przyjdą osoby wierzące i powiedzą, że to jest samobójstwo i Bóg wyśle taką osobę do piekła, że to nie etyczne. A ja mówię, że jeśli Bóg nie zrozumie decyzji o ukróceniu bezsensownego i zbędnego cierpienia osoby już "martwej" to nawet się cieszę, że w Niego nie wierzę.
Najnowsze komentarze (52)
Jan
6 miesięcy temu
I poszła do piekła
GOŚĆ
6 miesięcy temu
To jest właśnie godna śmierć, do której powinien mieć dostęp każdy cierpiący człowiek , a nie leżeć i gnić w łóżku czekając na śmierć i niebo.
z
6 miesięcy temu
jak ktos ciezko choruje i nie widzi sensu zycia i chce odejsc na wlasne zadanie to co komu do tego? przynajmniej juz nie cierpi... tak powinno byc wszedzie
ada
6 miesięcy temu
odeszła z godnością i na seoich warunkach. Niech spoczywa w pokoju.
Ania
6 miesięcy temu
To jest właśnie humanitaryzm odejście bez bólu kiedy życie powoduje ból nie do sytrzymania
adam
6 miesięcy temu
wygoda dla "rodzinki" i tyle w temacie, chorego "rodzinka" ma w D:
alfik
6 miesięcy temu
A dlaczego tego typu ludzie z całym szacunkiem dla okoliczności nie zejdą z tego świata o własnych siłach tylko musza w to angażować całe państwo.
Ja
6 miesięcy temu
Też bym wolała taką śmierć niż męczarnię.
leczenie alte...
6 miesięcy temu
Po chemioterapii i radioterapii to rzeczywiście już tylko eutanazja
bdg
6 miesięcy temu
61lat ? chyba 80 ! bożze jak ci niektorzy ludzie wygladaja staro na swój wiek
Darjox
6 miesięcy temu
dno kompletne, życie jest wartością nadrzędną, kto ustalił że choroba jest nieuleczalna?
mirek 78
6 miesięcy temu
Cywilizacja śmierci w czystej postaci: koniec to koniec, nie ma co się szarpać. W chrześcijaństwie śmierć jest skandalem, którego nie można zaakceptować, ponieważ Bóg jest bogiem żywych a nie umarłych.
iga
6 miesięcy temu
Eutanazja eutanazją, ale jak czytam, w tym wpisie, że eutanazja matki to było: beautiful, positive experience (PIĘKNE, POZYTYWNE DOŚWIADCZENIE) to wydaje mi się, że coś tutaj nie gra. Właśnie zabiła im się matka chora na raka, a oni uważają, że to "PIĘKNE"??? Leczcie się ludzie... O_O
bul
6 miesięcy temu
straszne lekarze i medycyna zamiast leczyć ,uśmierca ,czy będą niedługo na studiach uczyć jak uśmiercać ludzi?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić