aktualizacja 

Czesi rozwścieczyli Turków. Ankara trzasnęła pięścią w stół

270

Nasi południowi sąsiedzi wyprowadzili z równowagi tureckie władze. Punktem zapalnym było zwolnienie z aresztu kurdyjskiego przywódcy poszukiwanego przez Turków.

Czesi rozwścieczyli Turków. Ankara trzasnęła pięścią w stół
(Getty Images, Elif Sogut)

Turcja nigdy nie zaakceptuje tej decyzji - ciska gromy minister sprawiedliwości Abdulhamit Gul.

Czesi właśnie zwolnili z aresztu Saleha Muslima, którego chce dopaść Ankara. Decyzja sądu w Pradze doprowadziła do białej gorączki ekipę prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Salih Muslim jest byłym przywódcą PYD - partii syryjskich Kurdów założonej w 2003 roku.

Turcy oskarżają Kurda z paragrafów o destabilizacji państwa i o zabójstwo. To na wniosek Ankary Czesi zatrzymali w weekend Saliha Muslima. Jednak nie zamierzali trzymać go za kratami aż Turcja złoży wniosek o ekstradycję i wypuścili mężczyznę na wolność - podaje Reuters.

Oczekujemy, że czeskie władze zrekompensują błąd, jakim było uwolnienie kurdyjskiego przywódcy partii PYD - grzmi turecki minister sprawiedliwości.

Zobacz także: Zobacz także: Z ziemi tureckiej do Polski. Dlaczego Turcy wybierają nasz kraj?

Według rządu w Ankarze zwolnienie Saliha Muslima było motywowane politycznie. Minister Gul zapowiada, że jego kraj nie odpuści tej sprawy i "będzie dochodził swoich praw". Partia, którą dowodził Salih Muslim, była najważniejszym ugrupowaniem koalicji sprawującej władzę na terenach Kurdów w północnej Syrii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o Turcji?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić