Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dieta hamburgerowa bez konsekwencji? Znaleźli na to sposób

0
Podziel się:

Naukowcy opracowali szczepionkę na choroby spowodowane jedzeniem zbyt dużej ilości fast foodów.

Dieta hamburgerowa bez konsekwencji? Znaleźli na to sposób
(Pixabay.com)

Do tej pory lekarze walczyli z nadwagą, tworząc specjalne diety. Teraz włoscy naukowcy z Uniwersytetu Insubria we współpracy z lekarzami ze szpitala San Raffaele w Mediolanie opracowali specjalną proteinę, która zneutralizuje szkodliwy wpływ tzw. "zachodniej diety", która jest m.in. przyczyną cukrzycy typu 2, zawałów serca oraz udarów.

Z powodu rosnącej popularności diety z wysoką zawartością cukrów i tłuszczów, która dominuje w zachodnich społeczeństwach, obserwujemy rosnące przypadki "chronicznego zespołu metabolicznego" - powiedział w rozmowie z thelocal.it Filippe Canducci z Uniwersytetu Indubria.

*Pierwsze próby już przeprowadzono na myszach. * Małym gryzoniom prosto w ściany jelit wstrzyknięto specjalnie stworzoną proteinę o nazwie ompk36. Wcześniej myszy karmione były pigułkami o składzie przypominającym tzw. śmieciowe jedzenie. Zatem głównym składnikiem ich diety były cukry, węglowodany, sól i tłuszcze.

Proteinę ompk36 produkują także bakterie z grupy Enterobacteriaceae. Co ciekawe, jest ona znana ze szkodliwego wpływu na ludzkie ciało. Mimo to zaszczepione myszy nie cierpiały z tego powodu. A wręcz wykazywały normalny poziom cukru i niższy poziom insuliny pomimo złej diety - twierdzi Canducci.

Dodatkową korzyścią szczepionki jest przeciwdziałanie zawałom serca i udarom. Zaszczepione myszy wykazały wyższe stężenie apolipoproteiny we krwi, która zapobiega odrywaniu się zalegających fragmentów tłuszczów w układzie krwionośnym.

Szczepionka może chronić przed niektórymi schorzeniami wywołanymi przez złą dietę. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli ją wypróbować na ludziach - powiedział Canducci.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić