Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Disney nakręcił o niej bajkę. To może być postać z legendy. Niezwykłe odkrycie

4
Podziel się:

Archeolodzy z Mongolii dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleziono szczątki dwóch kobiet-wojowniczek. Ich szkielety jasno wskazują, że były doskonale wyuczone w jeździectwie, łucznictwie i brały udział w wielu potyczkach. Prawdopodobnie mogły zainspirować historię Mulana.

Disney nakręcił o niej bajkę. To może być postać z legendy. Niezwykłe odkrycie
(University of California)

Kobiety żyły w okresie Xianbei czyli między 147 a 552 r. n.e. Był to okres podziału w Mongolii, niespokojnej sytuacji politycznej i wielu starć wewnętrznych. Badacze sugerują, że walczące kobiety mogły być inspiracją dla legendarnej postaci Mulan.

Z dwóch kobiet-wojowników jedna miała więcej niż 50 lat, a druga około 20. Obie ćwiczyły łucznictwo, a budowa ich szkieletu wskazuje, że były doskonałymi jeźdźcami. Obie były pochowane w grobowcach przeznaczonych dla elity.

Archeolodzy nie mają pewności czy kobiety były szkolone tak jak mężczyźni. Mogły nie być częścią armii, a jedynie bronić swojej osady i ludności kiedy mężczyźni szli na wojnę. Mongołowie nie posługiwali się w tamtym czasie pismem, ale często pisali o nich Chińczycy, Koreańczycy i Persowie. Z ich relacji wynika, że kobiety w Mongolii miały niespotykane nigdzie swobody.

W Mongolii rządziły kobiety, które dowodziły wielkimi armiami. Miały wiele swobód, nie musiały przestrzegać surowych reguł przyjętych w całej Azji, mogły same wybierać sobie mężów i dziedziczyć majątek.

Badacze sugerują, że kobiety wojowniczki mogły zainspirować historię o Mulan. Bardzo często ta postać, spopularyzowana przez Disneya, przypisywana jest właśnie do okresu Xianbei. Niektórzy mówią wprost, że nie jest to historia chińska, a mongolska. Ma o tym świadczyć m.in. fakt, że Mulan służy u chana, który był mongolskim przywódcą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
niesworny
2 lata temu
czy to wazne kto rzadzi wazna jest przyjemnosc
tata
2 lata temu
Mam lepszą historię - o Aldonie, co brała zamiast gimnazjum skończyć
Fun
2 lata temu
Już myślałem, że odkryli Myszkę Miki...
gość
2 lata temu
Prawdopodobnie mogły zainspirować historię Mulana... Mulan chyba to pisał ;)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić