Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Kości 6,5 tysiąca osób odnalezione na budowie stacji kolejowej

16
Podziel się:

Cały rok trwała operacja wydobywania kości z terenu budowy stacji szybkiej kolei. Specjaliści badający znaleziska i uczestniczący w ich wydostaniu doliczyli się szczątków 6,5 tysiąca osób. Cmentarzysko z XIX wieku odkryto w Birmingham w Anglii.

Kości 6,5 tysiąca osób odnalezione na budowie stacji kolejowej
(hs2.org.uk)

Cmentarzysko z początku XIX wieku odkryto w Birmingham już w zeszłym roku. Przez ostatnie 12 miesięcy ponad 70 archeologów pracowało nieustannie na terenie budowy stacji kolejowej i wydobywało kolejne szczątki. Łącznie wyciągnięto kości ponad 6,5 tys. osób.

Cmentarz przy Park Street został otwarty w 1810 roku. Działał wyjątkowo krótko. Publiczne pochówki zostały tam zakazane już w 1873 roku. Przy niektórych szczątkach odnaleziono tabliczki z imionami i datą śmierci, różne monety, biżuterię czy nawet zabawki.

Archeolodzy zajmą się teraz dokładnym zbadaniem wydobytych ciał i artefaktów. Zespół połączy dokumentację historyczną, czyli akta parafialne i testamenty, z analizą szkieletów. Naukowcy postarają się stworzyć szczegółowe biografie niektórych osób.

Zobacz także: Średniowieczne skarby w Polsce

Prace na budowie przechodzą teraz do nowego etapu. Odkrycie archeologiczne znacznie opóźniło prace nad szybką koleją.

Analizując te szczątki, mamy nadzieję zbudować obraz życia ludzi, którzy stworzyli to miasto. (…) Znaleźliśmy również interesujące przedmioty umieszczone w grobach. Jeden zawierał nóż z rękojeścią z kości, inny figurkę, a jeszcze inny talerze. Odkrycia te zapewniają nam wyobrażenie o dawnych rytuałach pogrzebowych, tradycjach i praktykach, które były popularne w XIX wieku – powiedziała dla Claire Cogar, główny archeolog prac w Birmingham.

Po badaniach archeologicznych i naukowych szczątki zostaną ponownie pochowane. Miejsce zostanie uzgodnione z lokalnymi przedstawicielami Kościoła anglikańskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Bicz Boczy
3 lata temu
Ja już się przeraziłem. Zanim jeszcze przeczytałem ten artykuł. Już samo wejście na takie portale mnie przeraża, szokuje.
Absmak
3 lata temu
Dlaczego mieli się przerazić, dobrze wiedzieli co tam jest.
Zosia
3 lata temu
a w Polsce kiedy ekhumacja w Jedwabnem ????!!!
emeryt
3 lata temu
Przecież żyjemy na cmentarzach. Ja znam dokładne miejsce pochówku mojego przodka zmarłego w 1797 roku i jego żony zmarłej w 1804. Po obu cmentarzach pozostały tylko polany z kawałkami nagrobków i zapisy w księgach metrykalnych.
pzt
3 lata temu
nie bylo innego miejsca
nickt
3 lata temu
Jakie rytuały i inne rzeczy można badać na podstawie gnatów i wydarzeń, które miały miejsce raptem 200 lat wstecz? W archeologii, to tak, jak wczoraj?! Znowu jakaś gimbaza napisała artykuł albo tak... "uczony" to przetłumaczył? Cyrk!
Mik
3 lata temu
I teraz antoni powoła komisję .
Kasa
3 lata temu
I to tez moze wina Tuska i komunistów?
ZNAJĄCY_HISTO...
3 lata temu
7ydzi ogłoszą że to ofiary Polaków
plomyk
3 lata temu
dlatego spalic sie jest najlepiej
Pioter
3 lata temu
Żeby nie wygrzebali jakich zarazków czy bakterii - narobią bigosu...
Ares
3 lata temu
Teraz w Birmingham to kraina latajacych muzulmanskich maczet i nozy.
ja
3 lata temu
to tak jakby chcieli grzebać w moich prapra..dziadkach .Nie zgadzam się na to . Jak to się ma do bezczeszczenia zwłok. Jak ich pogrzebali to dajcie im spokój .Nie można znaleźć sobie ciekawszych zajęć i odkrywać coś innego? A ciekawość prowadzi do piekła tak babcia mówiłą.
pit
3 lata temu
A nie lepiej spalić i nie będzie problemu w przyszłości
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić