Dlaczego sutki są ciemniejsze niż reszta ciała?

10

Okazuje się, że zabarwienie skóry w różnych częściach ciała wiele mówi o stanie naszego zdrowia.

Klata
Klata (East News, Stockbroker)

Czemu służy ciemniejsza barwa skóry na sutkach i genitaliach? Dermatolodzy twierdzą, że... niczemu. Według doktor Lindsey Bordone z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku, na ich ciemniejszą barwę wpływa kombinacja hormonów i melaniny. Gdy człowiek dojrzewa, skok poziomu estrogenu i testosteronu powoduje zwiększenie produkcje melaniny w jego ciele, co wpływa na ciemnienie skóry w niektórych częściach ciała.

Melanina jest odpowiedzialna także za kolor włosów. Jej intensywniejsze wytwarzanie jest odpowiedzialne za zjawisko zmiany koloru włosów z jasnego na ciemny w procesie dorastania. Zmiana poziomu hormonów przyczynia się także do ciemnienia skóry u kobiet w czasie ciąży, zwłaszcza na sutkach. Ciemnieją wtedy również pieprzyki i znamiona. U niektórych kobiet pojawiają się również ciemne plamy na czole, policzkach i szyi.

Jednak ciemnienie skóry może także oznaczać chorobę. Dolegliwość znana jako acanthosis nigricans jest symptomem cukrzycy. Pojawia się głównie u osób otyłych i najczęściej zanika, gdy chory zyskuje odpowiednią wagę. Zmiana odcienia skóry na piersiach może natomiast wskazywać na nowotwór, zwłaszcza jeśli przybiera kolor różowy lub fioletowy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić