Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dobra wiadomość dla kierowców. Będzie trudniej stracić prawo jazdy

49
Podziel się:

Od czerwca policja nie będzie sumować punktów karnych za wykroczenia na drodze - dowiedziała się "Rzeczpospolita". To oznacza, że przekroczenie dozwolonego limitu punktów stanie się trudniejsze.

Dobra wiadomość dla kierowców. Będzie trudniej stracić prawo jazdy
(PAP)

Policjanci podczas jednej kontroli będą mogli ukarać kierowcę najwyżej 10 punktami karnymi - podaje "Rzeczpospolita".

Problem sumowania punktów za wykroczenia o podobnym charakterze ma zniknąć. Przykładowo, jeżeli kierowca przekracza dozwoloną prędkość na dłuższym odcinku drogi - łamiąc tym samym różne ograniczenia - to dostanie punkty tylko za największe przekroczenie prędkości. Zmiana nie oznacza jednak, że przy jednej kontroli nie będzie można dostać więcej niż 10 punktów - nadal będzie to możliwe w sytuacji pogwałcenia przepisów z różnych "dziedzin".

Od 4 czerwca 2018 roku kierowców czeka sporo zmian. Jedną z nich będzie ta dotycząca przekroczenia limitu 24 punktów karnych. Obecnie każdy dodatkowo zdobyty punkt wiąże się z utratą prawa jazdy i koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu. Raz na pół roku można jednak wziąć udział w kilkugodzinnym szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i zredukować liczbę zdobytych punktów o 6 oczek.

Zobacz także: Zobacz także: Siwiec parkuje na przystanku autobusowym

Od połowy roku przekroczenie limitu punktów nie będzie się automatycznie wiązało z odebraniem uprawnień. Zamiast tego kierowca zostanie skierowany na szkolenie, które trzeba zaliczyć w ciągu miesiąca. Jego uniknięcie spowoduje utratę uprawnień, a redukcja punktów, jaką znamy teraz, zostanie zlikwidowana. Od czerwca na szkolenie trzeba będzie poświęcić też aż 4 dni, jego koszt będzie wyższy, a kurs będzie można zrobić tylko raz na 5 lat. Jeżeli ktoś ponownie przekroczy poziom 24 punktów, będzie musiał pożegnać się z prawem jazdy i zdawać egzamin jeszcze raz.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
a.s.
6 miesięcy temu
Artykuł z 2018. Proszę o wycofanie artykułu ze strony, ponieważ wprowadza w błąd. I jest już nieaktualny.
bankov
5 lata temu
Wysiedzieć na teorii na kursie to jest jakis koszmar. Tak samo bedzie z tym kursem doszkalajacym. A jak widac statystyki bezpieczenstwa nie wzrastaja tylko leca na leb na szyje. Jak wszystko poprzeliczalem to wolalem zamowic wersje kolekcjonerską z clubcardu niż sie bawic w to.
ak
5 lata temu
Pani Krystyno , myślę że polityka dla aktora to nie jest dobra profesja . Proszę się zająć swoim prywatnym teatrem a politykę zostawi się komu innemu . Poza tym proszę przeanalizować historię polskiej polityki po 89 tym roku . Mówi Pani o braku demokracji i poszanowaniu wartości europejskich . Gdzie one były szanowane a tym bardzie kto szanował naszą Polskę . Po 89 tym roku ci co przewodniczyli tym przemianom zostali wynagrodzeni . Proszę zauważyć - zostali ministrami , premierami a ten pierwszy został prezydentem - piszę o Wałęsie . Przecież nigdy w życiu nie miałby takiej funkcji - w życiu . Po prostu ustawił się i tyle . Poza tym jak była demokracja po 89 roku . Żadna . Rozsprzedano za grosze majątek narodowy , pozostawiono majątek komunistom pod zmieniona nazwą a obcy kapitał zrobił swoje tj. podatki były odprowadzane wszędzie tylko nie w Polsce itd. Nie dbano o nasz interes . Zamykano zakłady , stocznie , pozostawiono samym sobie pracowników pegeerów itp bo mało miejsca
szofer
5 lata temu
a ja moge powiedziec tyle tylko ze kazdy kierowca powinien przejsc psychotesty a na kurszie prawa jazdy niech ucza kierowców jezdzic a nie przepisów i parkowania na pamiec bo dla osrodków szkolenia to tylko statystyka sie liczy i zarobek
Wstrząśnięty ...
5 lata temu
Co do filmidła z Natalią Siwiec.....naprawdę wzruszające kadry,za nią stoi Solid Security i DHL.Gdyby podjechała Taxa to stanęła by jeszcze przed Siwcową.Praktyki ogólnie stosowane na codzień w dużych miastach.
szybki i wści...
5 lata temu
Mnie to nie dotyczy bo nie mam prawa jazdy.
Daro
5 lata temu
Bo to już nie są stróże prawa, tu już nie chodzi o porządek, to fabryka do robienia pieniędzy za wszelką cenę. Ile będzie mandatów w tym roku, zostało ustalone w roku poprzednim. A jak wiadomo, każda fabryka chce zwiększać swoje dochody. Wynikiem tego działania jest fakt, że co roku mamy "nowe super zmiany w przepisach"
garrett
5 lata temu
Może trudniej będzie stracić "prawko" ale za to częściej będziemy płacić HARACZ ! (nowy wymiar bezpieczeństwa)
znawca
5 lata temu
o tym już dawno pisała legalnajazda
abcd
5 lata temu
Pewnie ktoś policzył, że jak się zabierze prawo jazdy to nie będzie jak dalej doić kasy to kombinują, żeby kasę wyciągać jak najdłużej się da. Czy tylko ja uważam, że zmotoryzowani są najbardziej obciążaną prawnie i finansowo grupą w tym kraju?
far
5 lata temu
polska kolonia schodzi na psy tylko gnebienie społeczeństwa
Tadek
5 lata temu
Właśnie jak niektórzy zwrócili uwagę, że gówniarze uczą gówniarzy, a sami niewiele potrafią. A jak już widzę "instruktorki" młode siksy wytapetowane tipsy ponaklejane i w szpilkach to w ogóle. Efekt później taki ,że taka łazja co zdała prawko nie umie zaparkować mając tyle miejsca gdzie normalnie można 2 auta spokojnie zaparkować.
misio
5 lata temu
dzieki za takie ułatwienia...lobby policyjno wojskowe siedzace na emerkach w LOK juz zaciera rece hihihihi
kiki
5 lata temu
JA W CIAGU OSTATNJCH 10 LAT ZDAWALEM 3 RAZY I ZA PIERWSZYM RAZEM KAZDY RAZ ZDALEM
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić