Dobra wiadomość dla kierowców. Będzie trudniej stracić prawo jazdy

79

Od czerwca policja nie będzie sumować punktów karnych za wykroczenia na drodze - dowiedziała się "Rzeczpospolita". To oznacza, że przekroczenie dozwolonego limitu punktów stanie się trudniejsze.

Dobra wiadomość dla kierowców. Będzie trudniej stracić prawo jazdy
(PAP)

Policjanci podczas jednej kontroli będą mogli ukarać kierowcę najwyżej 10 punktami karnymi - podaje "Rzeczpospolita".

Problem sumowania punktów za wykroczenia o podobnym charakterze ma zniknąć. Przykładowo, jeżeli kierowca przekracza dozwoloną prędkość na dłuższym odcinku drogi - łamiąc tym samym różne ograniczenia - to dostanie punkty tylko za największe przekroczenie prędkości. Zmiana nie oznacza jednak, że przy jednej kontroli nie będzie można dostać więcej niż 10 punktów - nadal będzie to możliwe w sytuacji pogwałcenia przepisów z różnych "dziedzin".

Od 4 czerwca 2018 roku kierowców czeka sporo zmian. Jedną z nich będzie ta dotycząca przekroczenia limitu 24 punktów karnych. Obecnie każdy dodatkowo zdobyty punkt wiąże się z utratą prawa jazdy i koniecznością ponownego przystąpienia do egzaminu. Raz na pół roku można jednak wziąć udział w kilkugodzinnym szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i zredukować liczbę zdobytych punktów o 6 oczek.

Zobacz także: Zobacz także: Siwiec parkuje na przystanku autobusowym

Od połowy roku przekroczenie limitu punktów nie będzie się automatycznie wiązało z odebraniem uprawnień. Zamiast tego kierowca zostanie skierowany na szkolenie, które trzeba zaliczyć w ciągu miesiąca. Jego uniknięcie spowoduje utratę uprawnień, a redukcja punktów, jaką znamy teraz, zostanie zlikwidowana. Od czerwca na szkolenie trzeba będzie poświęcić też aż 4 dni, jego koszt będzie wyższy, a kurs będzie można zrobić tylko raz na 5 lat. Jeżeli ktoś ponownie przekroczy poziom 24 punktów, będzie musiał pożegnać się z prawem jazdy i zdawać egzamin jeszcze raz.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić