o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Dobre wiadomości ze świata przyrody. Populacja polskich żubrów wciąż rośnie

21
Podziel się

Bieszczadzcy leśnicy doliczyli się w tym roku ponad stu żubrów więcej niż przed rokiem. To bardzo dobra informacja, bo przez pewien czas populacja tych zwierząt spadała z powodu chorób zakaźnych.

Dobre wiadomości ze świata przyrody. Populacja polskich żubrów wciąż rośnie
(Getty Images, Arterra)
bEhvxjfp

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie doliczyli się w tym roku o 117 więcej żubrów niż przed rokiem. W Bieszczadach żyje na wolności 668 żubrów. Do tego 10 kolejnych zamieszkuję zagrodę pokazową w miejscowości Muczna.

Największe stada liczą ponad 60 osobników. Zastępca krośnieńskiej dyrekcji ds. gospodarki leśnej, Marek Marecki, zwraca uwagę na dokładność podanych cyfr.

Monitoring stad prowadzimy przez cały rok, natomiast samo liczenie w wybranym dniu w marcu, zatem nie zachodzi obawa podwójnego odnotowania tych samych osobników - mówił Marecki.

bEhvxjfr

Leśnik zauważa też, że po spadku populacji, związanym z gruźlicą w latach 2013-14, żubry rozmnażają się teraz bardzo chętnie. Jego zdaniem sprzyjają temu łagodne zimy i dostępność pożywienia. Jedak jak donosi portal Ministerstwa Nauki, istnieje groźba, że dalszy przyrost liczby zwierząt zagrozi "przegęszczeniem populacji".

Zobacz także: Żubry kontra wilki

Liczba żubrów w Polsce

Zdaniem prof. Wandy Olech, która kieruje projektem ochrony żubrów w Polsce nadmierna liczba tych zwierząt może doprowadzić do nowych chorób zakaźnych i konfliktów z lokalnymi mieszkańcami. Żubry przyczyniają się do szkód w uprawach rolnych, wciąż rośnie kwota odszkodowań wypłacanych dla rolników.

bEhvxjfx

Krośnieńska dyrekcja Lasów Państwowych już w zeszłym roku podjęła decyzje o odstrzale pięciu zwierząt. Kolejnych siedem wyjechało do Rumunii, gdzie dołączyły do stad żyjących w tamtejszych górach.

Od końca II Wojny Światowej, kiedy żubry były na skraju wyginięcia, ich liczba systematycznie rośnie. Według danych Księgi Rodowodowej Żubrów, 31 grudnia 2018 roku w Polsce żyło 1820 osobników. Większość z nich przypada na polską cześć Puszczy Białowieskiej oraz Bieszczady.

Wolne stada tych krewnych bizona można spotkać też w innych miejscach kraju - np. na zachodnim Pomorzu czy w okolicach Augustowa. Według szacunków na świecie żyje około 7,5 tysiąca tych zwierząt, z czego większość przypada na Polskę oraz Białoruś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEhvxjfS
KOMENTARZE
(21)
Dzik
rok temu
Cala Europa zazdrości nam żubra a wy zaraz rozdawali byście za darmo jak ma ktoś jeść i zabijać to my bo to my ponieśliśmy koszty odbudowy stad a oni mieli i wytłukli to nie mogą mieć i tyle,a ruski ma swoje na Kaukazie.
Paul
rok temu
Wszystkie żubry były w maseczkach.
joda
rok temu
Żubry żyjące w Bieszczadach to tzw. linia białowiesko-kaukazka. Pozostałe żubry żyjące w innych miejscach Polski to czyste linie białowieskie. Żubry z obu tych linii nie powinny się krzyżować.
bEhvxjfT
StoneCold
rok temu
Znając życie to zaproszą jakichś niemiaszków żeby za pare euro sobie postrzelali do naszych żubrów
koperta
rok temu
ATO ODWROTNIE NIŻ U totalnej targowicy jej SONDAŻE - LECĄ W DÓŁ na łeb i na szyje
Faaz
rok temu
A mało kto wie, że całą populację żubra odtworzono z zaledwie kilku osobników, wyselekcjonowanych z żubrów żyjących w niewoli.
www
rok temu
Sa przymrozki. Ludzie nadal pala w piecach. Smogu nie ma. to kto go generuje jesli nie domy?
1239
rok temu
czy ta ,,gruźlica,, w latach 2013-14 miała coś wspólnego z komorowskim i jego kołem łowieckim?
Pepe
rok temu
Czas odstrzelić małe co nieco.
Tryt
rok temu
Dobra wiadomość dla Żubra w Polsce, liczba ludzi na świecie maleje,
msp
rok temu
Nie mówcie o tym głośno. Znajdzie się jakaś choroba przenoszona przez żubry i mysliwi się nimi zaopiekują.
Aaąa
rok temu
Niedługo to już chyba tylko żubry zostaną☺na tym świecie.
😂😂😂
rok temu
Pewnie byli pijani i widzieli podwójnie ...
bEhvxjfL
polen
rok temu
Nikomu nie oddawajcie,Niemcy wszystkie wytluka i zjedza ,tak ,jak tego bidoka,co przeszedl przez granice do Niemiec,a oni po prostu zgrilowali i zjedli polskiego zubra na miejskim festynie, i nie powiedzieli nawet - danke...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić