o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Bieszczady. Żubry zagrożone. Śmiertelna choroba zaatakowała

183
Podziel się

Żubry w Bieszczadach chorują na telazjozę. To śmiertelna choroba, którą wywołują pasożyty żyjące w gałce ocznej. W sierpniu u bieszczadzkich żubrów stwierdzono kilka kolejnych przypadków.

bieszczady żubry choroba telazjoza
bieszczady żubry choroba telazjoza (Facebook.com, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie)
bEqAQuQB

Telazjozę wywołują nicienie. Żyją one w gałce ocznej przeżuwaczy i powodują u nich ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji śmierć.

Nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia – mówi doktor Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku.

Choroba przysparza wielu cierpień. Jej pierwszy przypadek u żubrów w Bieszczadach stwierdzono w 2012 roku w Balnicy. Żubr dotknięty chorobą był agresywny w stadzie, kłuł rogami inne osobniki i uderzał łbem o drzewa. W 2013 roku został zabity. Wtedy okazało się, że był trapiony przez nicienie telajozy.

bEqAQuQD

Zobacz też: Sukces polskich naukowców. Żubry będą się rodzić dzięki in vitro

Od tego czasu chorobę stwierdzono u kilkunastu osobników. Doktor Stanisław Kaczor z niepokojem stwierdza, że osobników zainfekowanych przybywa, zwłaszcza wśród żubrów starych. Są też już jednak przypadki u młodzieży.

Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego zbijania się w większe stada kolejne żubry będą zarażane. Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze – oznajmił dr Stanisław Kaczor.

bEqAQuQJ

W Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów. Są skupione w dwóch większych subpopulacjach – wschodniej i zachodniej. Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących w zachodniej części Bieszczadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEqAQuRe
KOMENTARZE
(183)
Darobst
2 lata temu
Wszystkie dziadostwa zawsze szły od zachodu, to nie pierwsza choroba.
kris
2 lata temu
więcej chemii produkujcie to zdechniemy wszyscy
Orzeł Biały
2 lata temu
W kaczym kraju gdzie dookoła same kaczory,kaczyńskie,donaldy ducki i inne tego rodzaju ptaki łowne, żubr choćby był pod ochroną ma przechlapane nie mówiąc o OBYWATELACH
bEqAQuRf
internauta
2 lata temu
Podobno bakterie się gorzej leczy niż wirusy. Gdyż rozmnażają szybko. Wirus musi mieć odpowiednią komórkę.
groo
2 lata temu
No to następca szyszki każe wystrzelać wszystkie żubry.. zresztą i tak nie maja gdzie łazić bo Szyszko drzewa już wyciął. Może i dobrze ...
buahahahaha
2 lata temu
No i już pis dzielce wymyśliły jak tu się dobrać do żubrów, sezon polowań można rozpocząć!!!!!!
żenada
2 lata temu
Znaleźli powód aby legalnie dać Niemcom i innym zagraniczniakom odstrzelać żubry za 10000 zł.
frr
2 lata temu
Przypominam,ze w kraju takim jak Polska wystarcza populacja ludzi 10 milionów , cała nadwyżka to powolne konanie i degradacja kraju.
zzs
2 lata temu
Tośmy się doczekali chorób a zwłaszcza afrykanerskich pomorów w europie a dziwnym trafem omijającym Afrykę.
sret
2 lata temu
Wpierw poszły bażanty, później dziki, teraz żubry. Szlachta czerwona się bawi na całego.
xf
2 lata temu
Lepiej powiedzcie prawdę! Kto ma ochotę polować na żubry i za ile sprzedaliście polowanie.
rolnik
2 lata temu
Najtaniej i najprościej będzie odstrzelić pewnie?....zamiast pomagać...Na nic innego nie możemy liczyć w tym kraju....Dziki,Bobry...żubry?Wstyd.......
Zumwalt
2 lata temu
Drzewa zakornikowane - wycinać. Dziki zarażone ASF - wybijać. Żubry zakażone nicieniami - odstrzelić. Pacjentów onkologicznych - nie finansować. Słuszną linię ograniczania deficytu budżetowego ma nasza Jedyna Prawdziwie Polska i Patriotyczna Partia. Prawda?
bEqAQuQX
wandak
2 lata temu
Każdy pretekst jest dobry żeby ... pozbyć się niechcianego balastu ....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić