Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Egipt. Cios w muzułmanki. Sąd zdecydował

64
Podziel się:

Muzułmanki pracujące na najsłynniejszej uczelni wyższej w Egipcie nie będą mogły nosić nikabu. Sąd podjął decyzję, która uderzyła w muzułmanki. O sprawie jest głośno w całym Egipcie.

Egipt. Cios w muzułmanki. Sąd zdecydował
(iStock.com, danefromspain)

Jak informuje "Arab News", naczelny sąd administracyjny w Egipcie oddalił skargę złożoną przez muzułmanki. Głośny proces zaczął się już w 2016 roku i zakończył się podtrzymaniem zakazu noszenia nikabu na terenie Uniwersytetu w Kairze. Jednak powódki zdecydowały się na apelację, która ostatecznie nie spełniła ich oczekiwań.

Dlaczego muzułmanki nie będą mogły nosić nikabu?

Zakaz noszenia nikabu został wprowadzony w 2015 roku. Argumentowano, że jego noszenie stanowi utrudnienie w interakcjach między pracownikami uczelni wyższej a studentami.

Nikab to czarna zasłona na twarz z wąskim paskiem na oczy. "Arab News" podaje, że na jej noszenie decydują się zwykle szczególnie konserwatywne muzułmanki. Większość Egipcjanek poprzestaje jedynie na zasłanianiu włosów i szyi.

Zobacz też: Pierwsze takie odkrycie w Egipcie

Wydanie zakazu wywołało ogólnokrajową debatę na temat wolności religijnej. Autorki zbiorowego pozwu były reprezentowane przez Ahmeda Mahrana. Prawnik wyraził opinię, że wprowadzenie ograniczeń na uczelni stanowiło akt polityczny. Zdaniem prawnika studentki i pracownice Uniwersytetu w Kairze i tak lekceważą zakaz i nadal noszą nikab.

Wyrok jest ostateczny i nie podlega odwołaniu. Ale to nigdy nie weszło w życie. Nie spodziewam się, że będzie teraz stosowane – cytuje prawnika "Arab News".

Na czele uczelni obecnie stoi Mohamed Othman Elkhosht. Jak przyznał w rozmowie z przedstawicielami egipskich mediów, Uniwersytet w Kairze uszanuje decyzję sądu. Nie sprecyzował jednak, w jaki sposób zamierza egzekwować zakaz noszenia nikabu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić