Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Egipt. Cios w muzułmanki. Sąd zdecydował

43
Podziel się

Muzułmanki pracujące na najsłynniejszej uczelni wyższej w Egipcie nie będą mogły nosić nikabu. Sąd podjął decyzję, która uderzyła w muzułmanki. O sprawie jest głośno w całym Egipcie.

Egipt. Cios w muzułmanki. Sąd zdecydował
(iStock.com, danefromspain)
bCIizKKZ

Jak informuje "Arab News", naczelny sąd administracyjny w Egipcie oddalił skargę złożoną przez muzułmanki. Głośny proces zaczął się już w 2016 roku i zakończył się podtrzymaniem zakazu noszenia nikabu na terenie Uniwersytetu w Kairze. Jednak powódki zdecydowały się na apelację, która ostatecznie nie spełniła ich oczekiwań.

Dlaczego muzułmanki nie będą mogły nosić nikabu?

Zakaz noszenia nikabu został wprowadzony w 2015 roku. Argumentowano, że jego noszenie stanowi utrudnienie w interakcjach między pracownikami uczelni wyższej a studentami.

Nikab to czarna zasłona na twarz z wąskim paskiem na oczy. "Arab News" podaje, że na jej noszenie decydują się zwykle szczególnie konserwatywne muzułmanki. Większość Egipcjanek poprzestaje jedynie na zasłanianiu włosów i szyi.

bCIizKLb

Zobacz też: Pierwsze takie odkrycie w Egipcie

Wydanie zakazu wywołało ogólnokrajową debatę na temat wolności religijnej. Autorki zbiorowego pozwu były reprezentowane przez Ahmeda Mahrana. Prawnik wyraził opinię, że wprowadzenie ograniczeń na uczelni stanowiło akt polityczny. Zdaniem prawnika studentki i pracownice Uniwersytetu w Kairze i tak lekceważą zakaz i nadal noszą nikab.

Wyrok jest ostateczny i nie podlega odwołaniu. Ale to nigdy nie weszło w życie. Nie spodziewam się, że będzie teraz stosowane – cytuje prawnika "Arab News".

bCIizKLh

Na czele uczelni obecnie stoi Mohamed Othman Elkhosht. Jak przyznał w rozmowie z przedstawicielami egipskich mediów, Uniwersytet w Kairze uszanuje decyzję sądu. Nie sprecyzował jednak, w jaki sposób zamierza egzekwować zakaz noszenia nikabu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCIizKLC
KOMENTARZE
(43)
wqf
6 miesięcy temu
jak można rozpoznać osobę która zasłania całą Twarz? Na słowo ? Przecież taka studenta może za inne chodzić na egzaminy u nikt nie sprawdzi czy to ona. Dowód osobisty też z zdjeciem jest w hidzabie czy już od razu z góry jest wersja dowodu z czarnym kleksem w miejscu zdjęcia ?
cynik
6 miesięcy temu
I bardzo dobrze.
POLAK
6 miesięcy temu
ALE MOGĄ CHODZIĆ Z WIADREM NA GŁOWIE TAKIEGO ZAKAZU NIE MA W CZYM PROBLEM, MAŁO TEGO WIADRA SĄ W RÓŻNYM KOLORZE OT TAKI BAJER.
bCIizKLD
zieliski
6 miesięcy temu
Rektor powinien zwolnić oporne a jek nie to jego zwolnią
CWL
6 miesięcy temu
Brawo Egipt !!! Mądry kraj !!!
Najnowsze komentarze (43)
sdfsdfsdf
5 miesięcy temu
No i bardzo dobrze!
miro
6 miesięcy temu
popieram ,u siebie niech nosza
Adamo
6 miesięcy temu
koran nie nakazuje zasłaniania twarzy. to wszytsko jest wymysłem obecnie panujących islamistów.
sens
6 miesięcy temu
Wystarczy jedna dobra , wykształcona i wszystkie przyjaciułki mają zaliczenia w indeksie .
krys
6 miesięcy temu
za mordy i na zbity ppysk te zagorzale muslinki!!!!
Tom
6 miesięcy temu
Problem w tym, że szczególnie konserwatywne muzułmanki, powinny szczególnie przestrzegać tradycji i nie podejmować studiów ani kierować spraw do sądów
wolkar
6 miesięcy temu
Kozy doić, a nie robić z siebie clownów na uniwersytecie...
irys
6 miesięcy temu
czym Arabowie kierują się wybierając dziewczyny ? przecież to czysta loteria , w sumie im się nie dziwię , ze nakazują potem swojej żonie zakrywac całe ciało.... można nieźle zrobić wtopę.
bCIizKLv
polak
6 miesięcy temu
To chora religia.Trzeba leczyć tych ludzi . Oni pozostali w średniowieczu.to z tamtąd wywodzą się mordercy i terroryści
kuba
6 miesięcy temu
brawo!!!!!!!!!
ABC
6 miesięcy temu
Bo one są jeszcze głupie i po prostu boją się. A przecież maja okazję, żeby zrzucić te zasłonki, które narzuca im nie religia, tylko po prostu chłopy islamskie. Ale to tylko kwestia czasu, żeby kobiety przestały się bać i wywalczyły swoją niezależność.
mgr_inż
6 miesięcy temu
idealny sposób na podstawienie kogoś innego na egzamin...Że ja na to nie wpadłam dawniej....
Genek
6 miesięcy temu
Arabki tak mają, piękne oczy, a pod zawojem paszcza jak krokodyl :)
birton
6 miesięcy temu
Mahomet to był rzezimieszek i pedofil. Biografowie Mahometa wyliczają aż 60 rabunków i napadów na karawany, jakich dopuścił się on w ostatnich latach życia. Do przemocy i zabijania niewiernych „gdziekolwiek ich znajdziecie” podżega również Koran (4, 89.91)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić