Egzekucja raz dziennie. 38 kar śmierci wykonanych w miesiąc

59
Podziel się:

Egzekucje niektórych skazanych wykonywane są publicznie. Tylko w sierpniu wykonano kilkadziesiąt orzeczonych kar śmierci. To dużo więcej egzekucji niż rok wcześniej. Najnowsze informacje z Iranu przekazała organizacja pozarządowa.

iran egzekucja kara śmierci Mehdi Khazaeian
iran egzekucja kara śmierci Mehdi Khazaeian (Domena publiczna)

W sierpniu w Iranie stracono 38 osób. Organizacja Iran Human Rights (IHR) z siedzibą w Norwegii informuje, że to dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Większość skazano na karę śmierci za morderstwa. Egzekucję wykonano w sierpniu na 32 osobach, które uznano winnymi tego zarzutu. Sześć innych powieszono za przestępstwa narkotykowe, a dwie za "moharebeh", czyli za "wojnę przeciwko Bogu". Winni tego przestępstwa są w Iranie ci, którzy kwestionują system polityczny lub prawowitość rządów duchowieństwa.

Dwie egzekucje miały charakter publiczny. Reszta odbyła się w więzieniach w różnych częściach Iranu. Według oficjalnych danych, które udostępniły władze Iranu, łączna liczba egzekucji była w sierpniu mniejsza od tej przedstawionej przez IHR. Twierdzą, że wykonano tylko 13 wyroków śmierci.

Iran planuje kolejną egzekucję. Niedługo stracony ma zostać Mehdi Khazaeian (na zdjęciu powyżej), 20-latek, który w wieku 16 lat miał popełnić morderstwo. Egzekucja ma się odbyć, mimo że Konwencja o Prawach Dziecka ONZ, którą Iran ratyfikował, nie pozwala na skazywanie na śmierć lub dożywocie osób nieletnich.

Zobacz także: Zobacz też: Iran grozi światu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić