Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski24.09.17 (21:42)

Franciszek Kornicki wygrał plebiscyt na twarz wystawy o RAF. Wspaniały wynik!

Polski pilot nie dał szans brytyjskim kolegom. Zwyciężył z gigantyczną przewagą głosów.
Wikimedia Commons CC0

Na Franciszka Kornickiego zagłosowało 325 tysięcy osób. Drugi w kolejności był Sir Douglas Bader, który zdobył 6,3 tys. głosów, a na najniższym stopniu podium stanęła Jackie Moggridge, którego wskazało 2,6 tys. osób - informuje "Rzeczpospolita". Głosowanie w internecie zorganizowała gazeta "The Telegraph" i Muzeum Royal Air Force. Było 11 kandydatów.

REKLAMA

Zwycięzca będzie twarzą wystawy organizowanej na 100-lecie RAF-u. Podobizna Franciszka Kornickiego naturalnych rozmiarów stanie w przyszłym roku tuż obok słynnego samolotu - Spitfire'a VB BL614. To między innymi na takich maszynach Polak latał w czasie Bitwy o Anglię.

Jestem zaskoczony i nieco oszołomiony swoją popularnością - powiedział 100-latek w krótkiej rozmowie z "Telegraphem" opublikowanej jeszcze przed finałem głosowania.

Do głosowania na Kornickiego Polacy namawiali się masowo w sieci. Wśród zachęcających do udziału w plebiscycie znalazł się m.in. Marszałek Sejmu.

Franciszek Kornicki trafił do Wielkiej Brytanii przez Rumunię i Francję. W 1943 roku został dowódcą dywizjonu 308 i jednocześnie najmłodszym dowódcą w polskim lotnictwie. Miał wtedy 26 lat.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij