Wróć na
Aldona Brauła
|

Gibraltar. Iran przestał udawać. Bandera Panamy zniknęła ze statku

69
Podziel się

Statek podniósł banderę Iranu. Zmienił też nazwę. Zdjęcia zrobione w niedzielę nie pozostawiają wątpliwości. Iran przestał udawać. Wcześniej zatrzymany w Gibraltarze tankowiec miał banderę Panamy.

Gibraltar. Iran przestał udawać. Bandera Panamy zniknęła ze statku
(East News, Associated Press)
bCYreXqZ

Tankowiec pod banderą Iranu nosi na kadłubie nową nazwę "Adrian Darya-1". Jego poprzednia nazwa, "Grace 1", została zamalowana. Kotwica statku wciąż była opuszczona w Gibraltarze - podaje Middle East Monitor.

"Grace 1" początkowo pływał pod banderą panamską. Władze morskie Panamy poinformowały w lipcu, że statek został usunięty z listy. Otrzymano wówczas powiadomienie, że tankowiec uczestniczył w finansowaniu terroryzmu lub był z nim blisko związany.

W lipcu brytyjscy marynarze zajęli statek na Gibraltarze. Były podejrzenia, że przewozi on ropę do Syrii, bliskiego sojusznika Iranu, z naruszeniem sankcji Unii Europejskiej.

bCYreXrb

Zobacz także: Tankowiec zatrzymany

Gibraltar uchylił w czwartek nakaz zatrzymania statku. Jego losy dodatkowo jednak skomplikowały Stany Zjednoczone, które złożyły prawomocne odwołanie, aby zatrzymać tankowiec.

Skonfiskowanie "Grace 1" zapoczątkowało sekwencję wydarzeń, po których doszło do poważnego konfliktu. Teheran oskarżył Wielką Brytanię o piractwo i nielegalne zajęcie statku, a dwa tygodnie później Irańczycy zajęli brytyjski tankowiec, "Stena Impero". Tym samym mocno zwiększyło się napięcie na międzynarodowym szlaku żeglugi naftowej. Od tego czasu oba statki stały się pionkami w większej grze.

bCYreXrh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCYreXrC
KOMENTARZE
(69)
miq
rok temu
"Były podejrzenia, że przewozi on ropę do Syrii, bliskiego sojusznika Iranu, z naruszeniem sankcji Unii Europejskiej." o trololololo od kiedy UE jest wladca swiata i kto ich wybral do tego zadania??
eni
rok temu
A dlaczego Iran miał udawać? Nie jest objęty sankcjami ONZ, a tylko takie dają podstawy prawne do działań takich jak przejęcie statku. Podobnie zresztą, jak i Syria nie jest objęta sankcjami ONZ. Jeśli Unia czy Yankesi nałożyli swoje, to niech je egzekwują względem swoich i w swoich granicach a nie na wodach międzynarodowych wobec czyichś jednostek pływających.
kwadratura ko...
rok temu
Nie dajmy sobą manipulować . Zajęcie było aktem piractwa ze strony Brytyjczyków . Stosując ich nomenklaturę Państwa Arabskie powinny zaatakować W , Brytanię bo brytyjskie kobiety nie zakrywają twarzy ,
bCYreXrD
brbronekonek
rok temu
najwieksi terrrrorysci na swiecie to sa zydzi i uSSmany
niki
rok temu
dlaczego ten statek płynał przez pół świata żeby dostarczyc ropę do syrii skoro syria jest bardzo blisko iranu?
Najnowsze komentarze (69)
instal50
rok temu
a jak rosja to tez niemcy sojusznik w energetyce eropy
Obserwatorium
rok temu
Ani Syria,ani Iran nie leżą w Europie ani do niej nie przynależą w żaden inny sposób-więc tak zna zdrowy rozum jakim prawem Unia Europejska ma prawo nakładać jakieś tam sankcje czy inne ograniczenia na dwa suwerenne kraje leżące poza granicami U.E.Takie działania U.E. to jawne łamanie prawa Międzynarodowego i szczyty hipokryzji i zakłamania.A prawda jest taka,że przez terytorium Syrii Arabia Saudyjska z Izraelem chciała przeciągnąć rurociąg z gazem który miał trafić do Europy i ograniczyć wpływy Gazpromu i Rosji w ten sposób.Teraz już wiecie skąd wojna w Syrii i dlaczego Rosja tam weszła i pomaga Asadowi,by nie upadł.Też nie przepadam za Rosją ,ani za Gazpromem ale powody dla których te wojny wybuchają to zawsze wojny o surowce.Gdyby Saudowie dopieli swego to pieniądze za gaz,który dostarczyliby do Europy poszły by i tak na finansowanie wrogów cywilizacji Europejskiej i jej zniszczenie.Kupując obecnie gaz od Rosjan Europa też finansuje pośrednio zbrojenia w Rosji i umacnia jej potęgę.
moralność pol...
rok temu
Sankcje powinne nakładą tylko ONZ.Kto inny nakłada to jest bezprawie międzynarodowe i agresja.A blokowanie kasy obcych finansów i dokonywanie obrotu tymi finansami to zwykłe złodziejstwo.
LeszekP.
rok temu
Co na to prawo morskie?Nosi banderę państwa,do której nie ma już prawa-ropę,jeśli była przepompować,statek na złom,a kapitana do więzienia-kiedyś piraci stosowali takie metody by zmylić inne jednostki pływające.Statkom w rejonie cieśniny Ormuz przydzielać eskortę okrętów-najlepiej USA.
Pozorovatel
rok temu
Wkrótce nasz JEDYNY przyjaciel nałoży sankcje na Polskę, za ociąganie się w wykonaniem Act 447. Zaaresztowany zostanie liberyjski statek z paletami, a wtedy to przestanie być śmieszne. Nie będzie za co kupić węgla i kartofli od Rosjan.
Tadeusz
rok temu
bandyci nie tylko polityczni z dupokratycznego Zachodu w tym jankesi i angole to wy jesteście zarzewiem wszystkich obecnych konfliktów a nie wasze ofiary jak to głosicie swoimi medialnymi szczekaczkami ,kolonie wydojone przez Angoli z podbitych krajów krew ich obywateli zbudowały anglosaski dobrobyt już za to płacicie wraz ze swoją idiotyczna instytucją krulową a wasze mordercze potomstwo Hameryka też zapłaci słono za mordy na narodach ,uczciwi ludzie na to liczą !!!!!! Honkong jest waszym kolejnym dorobkiem w zawłaszczaniu świata!!
chazarska pro...
rok temu
aj waj podniósł banderę,aj waj giewald.
Herr Flick
rok temu
Dziwne to czy bezczelne? Stoi sobie aresztowany statek w porcie, majtki biorą sobie pędzle w dłoń i jak gdyby nic zamalowują starą nazwę oraz "piszą" nową. Przy okazji zmieniają banderę. I pewnie kapitan interweniował do władz Gibraltaru, żeby go puścić, bo przecież to nie jego statek został zatrzymany, tylko jakaś tam panamski "Grace 1", a on dowodzi irańskim "Adrian Darya-1". Zapewne pomyłka nastąpiła przez wspólną dla obu statków cyfrę 1 w nazwach?
bCYreXrv
aas
rok temu
Pod pozorem wspierania terroryzmy to każde większe państwo można zablokować
robol
rok temu
Prawda jest taka że Ruskie i Amerykanie zbrojnie decydują na świecie kto do kogo należy.Tylko Chiny robią to teraz w Afryce ale nie zbrojnie lecz handlowo.Myślę że Pekin tym scenariuszem więcej ugra.
victory
rok temu
Armator ma prawo rejestrować statki gdzie chce.
kwadratura ko...
rok temu
Nie dajmy sobą manipulować . Zajęcie było aktem piractwa ze strony Brytyjczyków . Stosując ich nomenklaturę Państwa Arabskie powinny zaatakować W , Brytanię bo brytyjskie kobiety nie zakrywają twarzy ,
Lech
rok temu
Ameryka tacy straznicy pokoju i demokracji niech jada pomoc Hong Kong - gowi to beda bochaterami jak na razie zawsze ida na slabszego
Loko
rok temu
Jeśli stateczek zmienia banderę i nazwę to popełnia przestęstwo. Areszt i przepadek...Tak ciężko egzekwować prawo.???
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić