Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Głosowanie korespondencyjne. Nawet 10 tys. zł kary za brak skrzynki pocztowej

364
Podziel się:

Jeżeli ktoś nie posiada skrzynki pocztowej, powinien jak najszybciej się o nią zatroszczyć. To bardzo ważne, chociażby z perspektywy planowanego głosowania korespondencyjnego.

Nie masz skrzynki pocztowej? Możesz za to słono zapłacić
Nie masz skrzynki pocztowej? Możesz za to słono zapłacić (East News, Arkadiusz Ziolek)

Brak skrzynki pocztowej może oznaczać potężną karę finansową. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2013 roku, mówią, że za takie przewinienie można otrzymać sankcję pieniężną od 50 złotych do aż 10 tysięcy złotych.

To jednak nie wszystko. Kara może zostać nałożona również na właściciela skrzynki wówczas, gdy umieści ją w miejscu, do którego nie ma dostępu. Za ewentualne naruszenia przepisów zapłacą osoby, do których należy nieruchomość gruntowa, gdzie znajduje się budynek mieszkalny bez skrzynki pocztowej, lub ze skrzynką, do której dostęp jest znacznie utrudniony.

Karze pieniężnej podlega ten, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów - tak mówi prawo pocztowe, art. 127.

Zobacz także: Szykuje się wojna gospodarcza. "Zostaniemy z tyłu. Potrzebne większe wsparcie"

O skrzynkę warto zadbać chociażby z uwagi na zbliżające się wybory korespondencyjne. Zgodnie z wprowadzoną ustawą, poczta ma obowiązek dostarczyć pakiet wyborczy do skrzynki na tydzień przed dniem wyborów.

Wybory prezydenckie 2020. Jaka będzie procedura?

Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca powinien włożyć ją do specjalnej koperty, którą trzeba zakleić i umieścić w kopercie zwrotnej, dodając podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także z wypisanym imieniem, nazwiskiem oraz numerem PESEL.

Następnie wyborcy będą zobowiązani do umieszczenia koperty w specjalnej skrzynce pocztowej. Będzie to możliwe w godzinach 6:00-20:00. Co ważne, możemy kogoś poprosić o pomoc w dostarczeniu naszej koperty z wypełnionymi danymi i kartą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić