#greatesthits "Kurt pachnie jak Teen Spirit"

8

Tytuł największego utworu Nirvany wziął się od nazwy... dezodorantu dla kobiet. Kathleen Hanna, przyjaciółka Kurta Cobaina, napisała na ścianie jego mieszkania farbą w sprayu „Kurt smells like teen spirit („Kurt pachnie jak Teen Spirit”). Hanna miała na myśli dezodorant Teen Spirit, którego używała Tobi Vail, dziewczyna piosenkarza.

#greatesthits "Kurt pachnie jak Teen Spirit"
(East News, Rex Features)

*“Smells Like Teen Spirit” powstał w 1991 r. *Pierwszy raz na żywo został zagrany 17 kwietnia 1991 roku podczas koncertu w Hotelu OK w Seattle. Nie była to jednak finalna wersja i znacznie różniła się słowami. Utwór został wydany 10 września 1991 r., jako pierwszy singiel z płyty Nevermind.

*Kurt Cobain był zafascynowany zespołem Pixies. *Pisząc „Smells like Teen Spirit” właśnie na nich się wzorował. Jak sam wyjaśniał w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”, próbował napisać kawałek podobny w stylu do utworów zespołu.

Muszę przyznać, że początkowo po prostu chciałem zrzynać od Pixies. Kiedy usłyszałem ich po raz pierwszy, identyfikowałem się z tym zespołem tak silnie, że chyba powinienem do nich dołączyć albo przynajmniej stworzyć zespół grający covery Pixies. Wykorzystaliśmy ich poczucie dynamiki – najpierw grasz cicho i miękko, a zaraz potem głośno i ostro – powiedział Cobain w 1994 r.

Nikt nie liczył, że singiel przyniesie tak duży sukces. Rozgłośnie radiowe na początku nie chciały go puszczać. Kurt śpiewał tak, że nikt nie był w stanie zrozumieć, o czym właściwie jest utwór. Singiel trafił jednak do studenckich rozgłośni radiowych. Po licznych telefonach słuchaczy był coraz częściej emitowany. Wytwórnia David Gaffen Company (Geffen Records) postanowiła nagrać teledysk, który w dużej mierze opierał się na pomyśle Kurta Cobaina. Teledysk zdobył popularność w stacji MTV.

Utwór stał się hymnem Pokolenia X. Czyli osób urodzonych w drugiej połowie XX wieku, społeczeństwa zagubionego w chaosie współczesności i wykreowanych przez modę wzorców.

*“Smells Like Teen Spirit” był pierwszym i największym przebojem Nirvany. *Zdobył uznanie krytyków. Przyniósł wielki sukces komercyjny. Uplasował się na 6. miejscu listy Hot 100 magazynu Billboard. W 1991 zdobył również 1. miejsce w plebiscytach Village Voice Pazz & Jop oraz Melody Maker. Uplasował się także na 2. miejscu jako singiel roku magazynu Rolling Stone.

Powstały liczne covery utworu. Nagrali je między innymi Tori Amos, The Bad Plus, Melvins, Xorcist, Blanks 77, Beki Bondage, Paul Anka, Patti Smith i The Moog Cookbook.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić